Kõrgest vanusest hoolimata oli Philipil kombeks kuni viimase ajani ise oma autot juhtida. Ta tegi sellega mullu õnnetul kombel küll avarii, kuid juhtimisõiguse saab talt Briti seaduste kohaselt ära võtta üksnes kuninganna isiklikult. Samas on Edinburghi hertsog prints Philip tervisemurede ja kõrge ea tõttu loobunud ameti­kohustuste täitmisest ning seetõttu osaleb kuninganna riigipea ülesannete täitmisel ilma abikaasata.

Siiski käis prints koos kuningannaga tänavu juulis paari pojatütre printsess Beatrice’i ja tema itaallasest väljavalitu Edoardo Mapelli Mozzi pulmas, vanusest hoolimata ikka rühikas ja heatujuline. Anonüümsete allikate kinnitusel vajaks monarh hädasti abikaasa igapäevast tuge, sest kuningakoda on viimasel aastal raputanud mitu skandaali. Elizabeth II keskmist poega on süüdistatud alaealise seksiorja teenuste kasutamises, palju kära on tekitanud ka nn Megxit ehk prints Harry ja tema abikaasa Meghani taandumine kuninglikest ülesannetest.

Armumine ülepeakaela

Elizabeth ja Philip kohtusid esimest korda varases nooruses, Kreeka ja Taani printsessi Marina ja Kenti hertsogi George’i pulmas 1934. aastal.

Philip sündis 1921. aastal Korful Kreeka ja Taani printsina, kuid loobus hiljem tiitlitest, et abielluda Elizabethiga. Tema vanemad olid Kreeka ja Taani prints Andreas ning printsess Alice, kuninganna Victoria tütretütretütar.

Printsi lapsepõlv oli suhteliselt õnnetu nii Kreeka ebaturvalise ühiskonna kui ka vanemate heitliku abielu tõttu. Oma elu esimesed 18 kuud elas ta Korfu saarel, poliitiline olukord Kreekas oli ebastabiilne. 1922. aastal loobus Philipi onu Konstantinos I troonist. Revolutsiooniline kohus mõistis prints Andrease pere­konna surma, kuid neil õnnestus tänu Suurbritannia tollase kuninga George V abile pääseda. Printsi vanemad asusid Pariisis eraldi elama. Lisaks haigestus printsess Alice skisofreeniasse, mistõttu veetis väike Philip aastaid emast eemal. Ka koolipoisina oli Philip oma jõukate sugulaste hoole all, mistõttu kasvas temast isepäine, aga karastunud ja tugeva ise­loomuga noor mees. Dart­mouthi kuningliku mereväe kolledži lõpetas ta 1940. aastal koguni oma kursuse priimusena.

Kohtumisel olid saatuslikud tagajärjed – kõigest 13aastane printsess armus silmini hea välimusega noormehesse.

1939. aastal külastas noor kuningas George VI koos perega Dartmouthi ning kuninganna oli palunud leitnant Philip Mount­battenit oma tütarde saatjaks. Palvel olid saatuslikud tagajärjed – kõigest 13aastane kroonprintsess Elizabeth armus silmini hea välimusega noor­mehesse. Nii et kui Philip võitles teises maailmasõjas Briti lahingulaeval sakslaste vastu, ootas teda Inglismaal armunud tütarlaps.

Oma kihlusest teatas kuninglik paar 1947. aastal. Kihlasõrmuse hankimine oli peigmehele tõsine murekoht – kuninglikust päritolust hoolimata oli ta puruvaene. Elizabeth oli kõigest 21aastane, kui ta Philip Mountbatteniga sama aasta novembris Westminster Abbeys abiellus. Pulm jõudis raadio vahendusel miljonite inimesteni üle maailma. Philip vahetas abielludes usu­tunnistust – temast sai anglikaani kiriku liige – ning peale sünnipäraste tiitlite loobus ta ka oma saksa nimest Schleswig-Hol­stein-Sonderburg-Glücksburg. Enne abiellumist sai temast Edinburghi hertsog ja 1957. aastal tegi kuninganna oma mehest Suur­britannia printsi.

Moodsa ajaga sammu

Selle asemel, et veeta kuninga­perega traditsioonilised jõulud Sandringhami lossis, lendas Elizabeth 1949. aastal hoopis Maltale, kus tema abikaasa teenis Briti kuninglikus mereväes. Tulevane kuninganna jõudis Maltale täpselt paari teiseks pulma-­aastapäevaks ja ühiselt veedeti kogu Philipi pikk jõulupuhkus.

Elizabethi lähedased on rääkinud, kui tähtsaks noor naine abikaasaga kahekesi veedetavat aega pidas: ta jättis selle nimel üheaastase Charlesi ema ja lapsehoidja hoolde. Väidetavalt sai Elizabeth just Maltal esimest korda elus käia ilma ihukaitsjata poes, maksta sularahas ja istuda kui tavaline ohvitseriproua juuksuri juures järjekorras.

1952. aasta veebruaris olid printsess Elizabeth ja prints Philip visiidil Keenias, kui nendeni jõudis uudis, et kopsuvähki põdenud kuningas George VI on surnud. Isa surmast vapustatud naine pöördus Ühendkuningriiki tagasi juba kuningannana. Ametlikult krooniti ta 2. juunil 1953.

Elizabeth II ja prints Philip aktsepteerisid televisiooni võimu ja soovisid, et kroonimist näidataks BBC vahendusel. 1969. aasta juunis nägi eetrivalgust saade “Royal Family”, mis kajastas üsna ausalt 18 kuud kuningliku pere elus.

5500 kõnet

Abielu kuningannaga tähendas prints Philipile, et ta sai lõpuks endale perekonna, kodu ja rahusadama. Kuninganna Elizabeth oli enda kõrvale leidnud mehe, kellega ta on saanud suhte algusest peale kõike jagada. “Kui minu käest küsitakse, mida ma arvan pereelust pärast 25 aastat kestnud abielu, võin täie kindlusega öelda, et see on minu jaoks justkui loodud,” tunnistas ta 1972. aastal antud intervjuus.

Nii kuninganna ise kui ka prints Philip on rääkinud, kuidas nelja lapse kasvatamine ja kuningliku rolli täitmine käsikäes on neid paarina ainult tugevamaks muutnud. Kuninganna on alati kõrgelt hinnanud printsi huumorimeelt, teravaid väljaütlemisi ja selget maailmanägemist. “Philip oskab teda naerma ajada. Asjad, mida ta ütleb, ja viis, kuidas ta elule vaatab, on teistsugused – koos moodustavad nad suurepärase paari,” rääkis usutluses nende lapselaps prints William.

“Nende aastate jooksul, mis ma olen olnud teie kuninganna, on mu perekonna toetus olnud mõõtmatu,” on kuninganna öelnud. “Kuigi prints Philip ei armasta komplimente, pean ma sellegipoolest tõdema, et ta on olnud minu vankumatu tugi ja suunanäitaja.”

Buckinghami palee kinnitusel on Philip teinud viimase 65 aasta jooksul 637 visiiti välisriikidesse, pidanud 5500 kõnet ja olnud sadade organisatsioonide patroon, esimees või liige. Alati sammuke oma monarhist abikaasast tagapool. Kuid külastades 1974. aastal Lõunamere Vanuatu saareriiki, oli staariks just Philip, mitte kuninganna. Nimelt kummardavad sealse Tanna saare elanikud printsi kui jumalust ja tähistavad alati Philipi sünnipäeva tänu 1950ndail sündinud legendile, et prints on sealse mäestiku vaim, kes lahkus saarelt, et abielluda võimsa naisega.

“Kust sa selle mütsi said?”

Väidetavalt öelnud prints Philip need sõnad Elizabethile tema kroonimistseremoonia ajal. Palju on tsiteeritud ka tema vastust ühe sugulase komplimendile kuninganna veatu näonaha kohta: “Jah, selline on ta kõikjalt!”

Paari esimene laps, Walesi prints Charles sündis 1948. ja printsess Anne 1950. aastal. Prints soovis, et nende lapsed hakkaks kandma tema perekonnanime Mountbatten. See ei meeldinud aga Elizabethi emale ega vanaemale, kelle arvates pidid kuninglikud lapsed kandma Windsori nime. “Olen Ühendkuningriigis ainus mees, kellel ei lubata lastele oma perekonnanime panna,” olevat Philip öelnud. Ning langetanud otsuse, et rohkem ta lapsi ei taha.

Ta on olnud minu vankumatu tugi ja suunanäitaja.

Siiski sai kuninglik paar hiljem ka kolmanda ja neljanda lapse. 1960. aastal sündis prints Andrew ja nelja aasta pärast prints Edward.

Kui Elizabeth II ootas aastal 1960 prints Andrew’d, külastas ta endist peaministrit Harold Mac­millanit, et rääkida pere­konnanime probleemist, sooviga oma mehele meelehead teha. Macmillan lahendas olukorra 11 päeva enne prints Andrew’ sündi. Välja antud deklaratsiooni kohaselt hakkasid Elizabeth II järeltulijad, kellel on Tema Kuningliku Kõrguse, printsi või printsessi tiitel, kasutama perekonnanime Mountbatten-Windsor.

Philip on nüüdseks püstitanud mitmeid rekordeid: ta on läbi ajaloo kõige pikaealisem Suur­britannia kuningliku perekonna meessoost liige ja kõige kauem elanud valitseja abikaasa. Kuninganna ema elas 101aastaseks. Kõige pikaealisem kuninglikust soost isik oli 2004. aastal lahkunud printsess Alice, kes oli surres 102aastane. Kas Edinburghi hertsog prints Philip lööb sellegi rekordi?

Kas loetud artikkel vastas Teie ootustele?
Ei ole üldse rahul Olen väga rahul