Kanepit popsivad nii eluheidikud kui ka eliitkoolide õpilased, noored emad ja edukad firmajuhid. Kuidas tulla pilve pealt alla?
Kanepit leida polnud raske, kinnitavad Maria (33) ja Meelis, kes räägivad siinkohal oma loo. Maria on kõrgharitud, püsisuhtes ja rajab enda ettevõtet. Meelis käis tööl ja on andekas muusik – kuid ainult pillimängu ta praegu nimetabki, kui küsida: mida sa hästi oskad? Mõlemad ütlevad, et kanep aitas neil iseendaga paremini toime tulla, aga asi läks käest. Nüüd osalevad nad programmis “Valik”, mis pakub kanepitarvitajatele tasuta nõustamist.
Kanepi võimalikest kõrvaltoimetest on kirjutatud palju. Tihti võrreldakse kanepit alkoholiga, kuid tervisespetsialistid seda õigeks ei pea: osa kanepisuitsetajaid suudab tarvitamist kontrollida, teistele on see ohtlikum kui alkohol. Uuringud näitavad, et kanepitarvitajad põhjustavad sagedamini liiklusõnnetusi kui need, kes kanepist hoiduvad, nad on altimad meeleoluhäiretele ja enesetapule. Eriti rängalt mõjub kanep noortele kuni 30 eluaastat, sest kahjustab arenevat aju.
Ometi – “Eestis on elu jooksul narkootikume tarvitanud hinnanguliselt ligi 20% rahvastikust. Kõige suurem on narkootikumide tarvitajate osakaal vanuserühmas 18–34 ning peamine tarvitatav aine on kanep.” (Tervise Arengu Instituut, 11.02.2020)
Ja – “Eestis ringlev kanep on viimastel aastatel mitu korda kangemaks läinud, sellest hoolimata ei pea noored seda narkootikumiks. Uuringutest selgub, et 15–16aastased tüdrukud peavad tossutamises poistega sammu.” (Eesti Päevaleht, 6.09.2019)