Vaimse tervise heaks: muusika kui hingerohi
Äiu-äiu, kussu-kussu... Paljudel on lapsepõlvest mälestus, kuidas ema laulab neile hällilaulu. Laul liigutab lapse unemaale, päevaväsimusest puhkama.
“Hällilaule on muusikapsühholoogias põhjalikult uuritud ja leitud, et kuigi eri kultuurides on muusika kahtlemata omanäoline – kasutatakse erinevaid helistikke, kõlakombinatsioone ja pille –, siis hällilaul on igal pool sarnane,” räägib muusikaterapeut Dali Kask. “Unelaul on rahuliku tempoga, lauldud ühetaolise hääletämbriga ning häälestab lapse sügavale puhkusele.”
Kui laps kasvab suureks, siis õhtune unelaul ununeb, kuid muusika mõju inimesele ei vähene. Briti teadlane ja muusik Norma Daykin kirjutab, et noortel aitab muusika vähendada ärevust, täiskasvanutel parandada tuju ja saada juurde tegutsemistahet. Ent muusika leevendab ka leina ja valu ning muusikateraapiat kasutatakse unehäirete, dementsuse ja paljude teiste tervisehädade korral. Niisiis, sobiv muusika pole pelk meelelahutus, vaid vahend, millega toetada oma vaimset ja füüsilist tervist.