„Mu kehale tuli meelde, misasi on rahu.“ Kuidas kanad, kalad ja lambad lapsi ja noori abistavad?
„On füüsiline elustamine ja vaimne elustamine,“ lausub psühholoog Kristi Raava. „Mina elustan vaimselt surnud inimesi.“ Abiks on tal seejuures kanad, kalad ja lambad, kodumets ja matkarajad.
See on Aegviidu kõige rõõmsam maja. Ees lai aed nagu põll, seinad kirjud ja kirevad nagu muhulase seelik. Rebukollasele fassaadile on pintseldatud lahkelt lilli ja loomi.
Välisukse kõrval ripub rohelises kirjas silt: „Kui uks on kinni, siis helista... Võib-olla olen lähedal või kohe saabumas. Loomaarst“.
Loomaarst on Kristi kaasa Ants. Kahekesi koos nad siin tsaariaegses majas müttavad: vasakul pool on Kristi teraapiakeskus, paremal Antsu kliinik.
***
Noorte vaimse tervise probleemistik sai laiemalt kõneaineks COVID-19 laines, kuid Kristi tajus noorte depressioonilainet juba koolipsühholoogina – kaheksa aasta tagasi. „Oleme unustanud oma lapsed liikumatult tuppa ja sealt algavadki vaimse tervise probleemid.“
Digivahendid on muutunud nii tavaliseks, et lapsed oskavad valida küll sobiva emotikoni, mis nende meeleolu kirjeldab, ent palju raskem on tajuda vestluskaaslast, kui kõneleda tuleb silmast silma.
Abiks võib lapsele olla see, kui ta saab oma murest kõneleda kaude. Näiteks üks harjutus, mida Kristi akvaariumi ees kasutab, on teraapiavaatlus.
...
Edasi lugemiseks telli artikkel!