Kuidas taastada usk iseendasse ja oma võimetesse, kui oled töö kaotanud?
Töötuse näitajad on pöördunud tõusule ja enim on kasvanud naiste töötus. Rahakoti kõrval mõjutab töö kaotamine meie üldist heaolu ja vaimset tervist. Kuidas ennast sellisel keerulisel ajal toetada?
Selle aasta teises kvartalis oli Statistikaameti järgi Eestis 50 200 töötut, mida on 8500 võrra rohkem kui aasta varem ning 11 100 võrra rohkem kui tänavu esimeses kvartalis. Statistikaameti analüütik Tea Vassiljeva sõnul on kõige suurem muutus toimunud naiste töötuses: „Töötuid mehi oli teises kvartalis 23 500 ehk 200 inimese võrra vähem kui aasta tagasi. Naisi aga 26 700, mis on 8700 võrra rohkem kui mullu samal ajal.“
Ka tänavu esimese kvartaliga võrreldes suurenesid naiste töötuse näitajad rohkem kui meeste omad – 8000 võrra naistel ja 3100 võrra meestel. Nii on meeste töötuse määr 6,3% ja naiste oma 7,1%.
Oluline on mõista, et töö kaotamine ei mõjuta ainult inimese majanduslikku turvatunnet, vaid ka vaimset tervist. Uuringute järgi on töökoht seotud identiteedi ja enesekindlusega, see pakub sotsiaalseid võrgustikke, rutiini ja struktuuri. Nende kaotamine võib mõjuda laastavalt enesekindlusele- ja usule, tõugata sotsiaalsesse isolatsiooni, põhjustada stressi, ärevust või koguni depressiooni.
Seega, kuidas end pärast töö kaotamist aidata?