Tubli tüdruku sündroom võib läbi põletada ja depressiooni tõugata. Mis asi see on ja kuidas sellest üle olla?
„Ole siis tubli,“ ütles abikaasa mulle alati, kui hommikul tööle läksin. Ühel päeval ma käratasin vastu: „Ma olen niigi tubli. Sa ei pea mulle seda ütlema!“ Tubli tüdruk minu sees oli hakanud mässama. Ma teadsin, et ma ei taha enam teha nii, nagu peab, vaid nii, nagu mina tahan. Ma diagnoosisin endal tubli tüdruku sündroomi.
Tubli tüdruku sündroom ei ole meditsiiniline termin ega diagnoos, vaid teatud mõttemustrite ja käitumisharjumuste kogum. Selle avaldumist mõjutavad nii isikuomadused, kasvatus, ühiskonna sotsiaalsed mõjutused kui ka naiseksolemine. Naistel on bioloogiliselt kalduvus olla rohkem hooliv ja empaatiline, mis paneb neid kergemini teiste peale mõtlema ja jätma ennast tagaplaanile. Tublidus hakkab ka koolis tüdrukutele kergemini külge ning ühiskond ütleb: „tubli tüdruk nii ei tee“, suunates kombekalt ja ennast kontrollivalt käituma.
Mina eristan selle sündroomi all kahte tüüpi: hea tüdruk ja tubli tüdruk. Hea tüdruk on see naine, kes on kõigi vastu kena, ta on kohusetundlik, tagasihoidlik, viisakas ja töökas, ta ei tekita konflikte ning meeldib kõigile.
Tubli tüdruk on aga see, kes seab endale kõrged ootused, tahab olla perfektne ja võtab palju vastutust. Enamasti on ta oma tegemistes edukas, ta ei ole nii tagasihoidlik kui hea tüdruk ning võib teistele paista isegi julge ja enesekindlana.
Mõlemad tüdrukud ei oska eriti öelda ei – hea tüdruk teistele, tubli tüdruk iseendale. Ühes isikus võib olla jooni mõlemast versioonist.
Tubli olemine on kindlasti hea omadus, millest ei pea loobuma. Kohusetunne paneb tegutsema ja aitab saavutada edu. Sündroom tekib aga siis, kui tubli olemine saab koormaks ning võtab rohkem energiat, kui sinu kasuks toodab. Kui aga oled seadnud teiste heaolu kõrgemale enda omast, siis on tegemist hea tüdruku sündroomiga. Liigne tublidus võib olla koormav ning krooniline stress viia läbipõlemise või depressioonini.