Püha mäe kutsel Tiibetis
Tuligi välja, et unistused kipuvad täituma. Nüüdseks olen tallanud sealseid radu kahel korral – aastal 2016 ja 2019 – ning kui Kailaši palverännuteed meile kunagi taas avatakse, loodan uuesti minna. Ju selle püha paigaga vist ongi nii, et kutsub üha tagasi, sest teel olles kohtasin hindusid, kes olid Kailaši mäe ümber palverännul juba mitmendat korda, ja ka neid, kes käivad seal igal aastal.
Lääne-Tiibetis asuvat püramiidikujulist Kailaši mäge, mille kõrgus on 6638 meetrit, peetakse üheks pühamaks palverännupaigaks maailmas. Seda universumi keskpaigas asuvat mäge käivad kummardamas nii budistid, hinduistid, böniusulised (usund Tiibetis) kui ka džainistid (budismile lähedane India usund) ja neil kõigil on selle erilise paigaga seotud erinevad uskumused.
Kohale jõudes tehakse 52 kilomeetri pikkune palverännuring päripäeva ümber mäe, vaid böniusulised käivad need kilomeetrid vastupäeva. Lääne inimestel ja ka Indiast tulnud palveränduritel võtab kora ehk parikrama aega kolm päeva (kaks ööbimist mäe piirkonnas), aga tiibetlased on tunduvalt väledamad ja teevad ringi tihti päeva või kahega.