On aasta 2032 ja kõik on läinud nii, nagu Merja loodab. Me istume Eesti esimese tuumajaama puhkenurgas. Kohvimasinad surisevad, töötajad lobisevad ning vaateulatusse jääb reaktor, mis katab neljandiku Eesti elektrivajadusest.

Kes sina, Merja, selles jaamas oled?


„Ma eeldan, et selle jaama direktor!”

Ta on väga konkreetne. „Selline sõbralik ja samas no bullshit,” kirjeldab üks Merja sõber. Öeldes, et tahab juhtida Eestis tuumajaama, lisab Merja silmagi pilgutamata: „Ma olen tükk aega arvanud, et võtan selle Rootsis ette. Ja kui ma Rootsis sama mõtet väljendan, siis ei naerda ega tehta seda maha, vaid öeldakse: väga tore, kui on inimesi, kes tahavad seda vastutust võtta!”

Laiem avalikkus ei tea, et Merja juhib Rootsi tuumatehnoloogia keskust. Et ta koostas Euroopale strateegilist õppeprogrammi tuumaenergeetika materjaliteaduse valdkonnas. Et rootslased rabasid ta energiafirmasse Vattenfall, kus Merja tegeleb tuumajaamade jäätmeprobleemidega – ning teeb järelevalvet Forsmarki tuumajaamale.

„Omal ajal tahtsin Eestist ära kolida, sest energeetikavaldkonna machismo (matšolik käitumine – toim) hakkas ajudele,” ütleb Merja. „Mäletan, käisin tööintervjuul ja mult küsiti: aga kõik su kolleegid on mehed, kuidas sa kavatsed sellega hakkama saada? Ja mina mõtlesin, et kurat, kas on minu ülesanne meeskolleege korrale kutsuda, kui nad ülekäte lähevad. Tundsin, et Eesti pole veel minu jaoks – aga vahepealse ajaga on siin asjad kõvasti edasi arenenud.”

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid