KAAGJÄRVE VEENUSED | Talunaised poseerivad endale harjumatus aktimodelli rollis
Hiljuti ilmus hobipiltnike Johannes ja Carl Luckini sajanditagustest fotodest raamat “Kaagjärve Veenus”. Sellest, kuidas haruldane kogu päevavalgele tuli ja millest kõnelevad vanad aktipildid, räägib raamatu koostaja, hinnatud arst ja ajaloohuviline Tiit Meren.
Suviti, perepuhkuse aegu olin ma koduväiks oma naise Mari vanemate talus Kaagjärvel. Abikaasa ema Heljo Kase neiupõlve perekonnanimi Luckin kõlas saksapäraselt ning ämm vihjas sageli, et tema isa Johannes Luckin ja onu Carl Luckin olid mõlemad Karula ja Kaagjärve kandi tuntud koolmeistrid ning fotograafid. Kas sai usaldus minu ja ämma vahel alguse ühistest reisidest Liivimaa vanadele kalmistutele või ajalooteemalistest vestlustest, aga igal juhul lubas ta mind ühel päeval Kalde talu pööningule uitama. Ise vihjas, et seal on peidus ka isa ja onu fotokogud – paarsada klaasplaatidel negatiivi.
Plaate vastu päevavalgust tõstes oli mu üllatus suur: tegu polnud juhuslike ülesvõtetega. Jäädvustatud oli muistseid maatöid, pulmi ja matuseid, talumehi ja -naisi, lapsi, kooliõpilasi, vanu koolimaju ja mõisahooneid. Olid ka mõned aktifotod.