Pigmendilaigud on peamiselt naiste probleem, mis kimbutavad mehi vaid ühel juhul kümnest. Enamasti tekivad laigud naistele vanuses 20–40 aastat: kõige sagedamini ilmuvad need raseduse ajal või on seotud rasedusvastaste vahendite kasutamisega. Miks nii? Sest naissuguhormoonid östrogeen ja progesteroon koos kuuma päikesega ergutavad inimkehas melanotsüüte, mis hakkavad tootma melaniini ehk pigmenti.

Pigmendilaikude tüübid


Tedretähed ehk tedretähnid. Need ilmuvad juba lapseeas ja on pärilikud. Vanusega võib tedretähne vähemaks jääda. Kõige rohkem on täpikesi näos, aga neid leidub ka turjal ja käsivartel. Talvel muutuvad tedretäpid heledamaks.

Melasma. Punakaspruunid või hallikad pigmendilaigud otsmikul, põsesarnadel ja ülahuulel. Peamiselt põhjustavad neid naissuguhormoonid ja ultraviolettkiirgus, aga ka geneetiline eelsoodumus. Sügistalvisel perioodil muutuvad laigud heledamaks, kuid ei pruugi täielikult taanduda.

Põletikujärgne hüperpigmentatsioon. Tekib nahavigastuse tagajärjel, eriti põletikuliste nahahaiguste – näiteks akne ja psoriaasi – ning nahapõletuse mõjul.

Edasi lugemiseks: