Kas just noorus tänu kollageenile igavesti püsib, kuid elutähtsalt vajalik aine on see tõesti. Kollageen (kólla on kreeka keeles liim – toim) on kui liim, mis hoiab meie keha koos ning annab tugevuse selle kõigile osadele – nahast luudeni välja. Tegu on tähtsa ehitusmaterjaliga, mis moodustab kolmandiku kogu kehas leiduvatest valkudest, ja kui “liimi” hakkab kehas nappima, on tagajärjeks kehv nahk, haprad küüned või lausa kanged ja valutavad liigesed.

Kollageeni leidub siseorganite silelihaskoes, veresoontes ja seede­traktis, liigestes, juustes, küüntes, silma sarvkestas ning muidugi ka nahas. Just kollageen on aine, mis aitab nahal pingul püsida ning tänu millele toimub rakkude uuenemine. Üks tähtis roll on sel ainel nahas veel – kollageen takistab keskkonnamürkide imendumist.

Tselluliidi ja venitusarmide tekke võib samuti ajada kollageeni­puuduse süüks. Sama lugu on juuste väljalangemise ja küünte haprusega.

Kollageen osaleb sidekoe loomises ja liigeste tervena hoidmises. Uuringud näitavad, et kollageeni toidulisand vähendab osteoartriidi ja reumatoidartriidiga kaasnevaid liigesevalusid. Just selle liimilaadse aine vähenemise tõttu võivad luuühendused hakata tunda andma, naksuda ja krudiseda. Noored inimesed ei tea neist muredest enamasti midagi, kuid juba 40aastaselt võid märgata, et samm ei ole enam nii reibas kui kümnend tagasi.

Edasi lugemiseks: