Madala palgaga Eesti naine: ma ei jõua enam rabeleda
Palk võiks alati kõrgem olla! Oleme kuulnud riigikogu liikmetest, kes väidavad, et nad ei saa oma sissetulekuga hakkama. Kuidas aga elavad ära väikese palgaga naised, kelle töötasu on alla 600 euro?
Gätlin Roots (29) on üksikema, kelle olukord on üsna keeruline. Üliõpilasena käib ta poole kohaga tööl, aga kogu palk – ligi 500 eurot – läheb kohtutäiturile. Gätlini kasutada on iga kuu vaid 330 eurot.
Kõik sai alguse siis, kui Gätlinil tekkisid migreenihood, mis piinavad teda siiani. Vahel on ta lausa pool kuud suure peavaluga pikali, väiksem peavalu saadab teda iga päev. Just kehvenenud finantsseisu tõttu oli naine nõus, et tütar läheb isa juurde elama – seda enam, et tüdruk seda ka ise tahtis. Kuna keskmise puude ja osalise töövõimega Gätlinil polnud võimalik haiguse tõttu tööl käia, sai temast lõpuks elatisvõlglane.
Praegu töötab Gätlin turundusabilisena väikeettevõttes, haldab kaht veebilehte ja teeb turundust sotsiaalmeedias. Migreenihoogude ajal on tal seda võimalik tükati ka kodus teha. Peale töötasu saab ta töövõimetus-, toimetuleku- ja peretoetust. Õppeperioodil makstakse talle 220 eurot vajaduspõhist õppetoetust. Samuti käib Gätlin toidupangas. “Saame hakkama,” kinnitab ta. Praegu on abiks seegi, et naine elab koos väiksema lapsega ülikooli ühiselamule kuuluvas korteris. Lapsel on lasteaias 80% kohatasuvabastus, ülejäänud osa maksab kinni kohalik omavalitsus.
Gätlinit muidugi häirib, et ta on elatisvõlglane, mis tähendab ühtlasi, et ta ei tohi lahkuda Eestist ega teha juhiluba. “Tean, et pean oma last üleval pidama, aga ma tahaks seda teha vabatahtlikult,” sõnab Gätlin. Kõrgema palgaga töökoht ei aitaks teda kuigivõrd, sest kohtutäitur võtaks ikkagi ära kogu raha.