Kärgpere "nurgad" võivad pühade ajal uut lihvi saada. Jõulupühad on eelkõige rõõmu ja rahu pühad ning pole mõtet oma elu sel ajal keeruliseks ajada. Ehk on abiks mõned soovitused, kuidas veeta rõõmus ja rahumeelne pühadeaeg.

1. Suhelge omavahel ja pidage pühadeplaane.

Nii nagu iga hea suhte alus on ühenduses olemine, oma ideedest kõnelemine ja teiste ettepanekute kuulamine, nii tuleb ka jõulupühade kavandamisel kasuks läbirääkimine. Kuulake oma lähedaste ettepanekuid ja valige mõni tore idee välja, mida teoks teha. Omavahel arutades saate teha plaane, milles arvestatakse kärgpere kõigi liikmete soovidega. Eriti oluline on läbi rääkida selles, mis puutub lastesse - sinu, minu, meie ja teie lastesse. Kõik lapsed on lapsed ja loodavad, et jõulud on lahe aeg.

Ehkki sageli on kärgperel pikk suhete kujunemise ajalugu, võtke pühi lihtsalt ja keskenduge rõõmule. Positiivsed emotsioonid on need, mis pühad toredaks teevad. Suhelge omavahel, aga võimatut pole mõtet loota. Kui mõni osapool keeldub suhtlemast, austage tema otsust.

2. Tehke ajakava, et toredaid kohtumisi jaguks mitmeks päevaks.

Jõululaupäeval kell seitse pärast jumalateenistust pole võimalik olla korraga kolmes kohas peolaua taga. Samuti pole tore ühelt peolt teisele tormata. Õnneks on jõulupühad pikad - jõululaupäev, jõulu esimene püha ja jõulu teine püha, pidulik aeg kestab kuni kolmekuningapäevani välja. Hea ajaplaneerimine loob rahulikuma tunde ning nii jõuab külastada kõiki lähedasi, keda on soov näha. Võtke aega pühade pühitsemiseks ja jätke võimaluse korral töö tagaplaanile.

3. Praktiline majandamine.

Tehke kalkulatsioon ning jagage rahalist koormust ja vastutust kinkide ostmisel, piduroogade valmistamisel ja jõuluüritustel käimisel. Kui pangaarve just piiramatu ei ole, on kasulik kulusid planeerida ja omavahel jagada. Pidude aeg kujuneb tihti oodatust kulukamaks. Mitmepoolne majanduslik vastutus näitab, et hoolitakse vastastikku.

4. Looge oma kärgperele omaseid traditsioone ja rituaale.

Ajad on muutunud, paljudes peredes ei istu laua taga enam eit ja taat, vaid hoopis kärgpere oma mitmekesises koosluses. Looge oma kärgperele omaseid traditsioone, mida on tore järgida pühade ajal. Maailm ja suhtemustrid on muutunud ja muutuvad edasi, tore on luua endale ja oma lähedastele toredad rituaalid, millest on palju rõõmu.

Näiteks ei pea tegema rahvuslikke jõuluroogasid, kui pere toitumisharjumused on hoopis tervislikumad ja eelistatakse kergemat toitu. Kuuse asemel võib ehtida palmi, kui see toob reisil olles pühademeeleolu. Inimesed ei ole jäikade traditsioonide jaoks, vaid traditsioonid on selleks, et nendest rõõmu tunda ja neid järgmiste pühade ajal jälle korrata, et seda rõõmu jälle kogeda.

5. Lähtuge sellest, mis on jõulupühade ajal tähtsam.

Kuna kärgperes on palju inimesi, on ka palju erinevaid arvamusi. Arendage endas tolerantsust ning kui pühade ajal on teile tähtsad rõõmsad emotsioonid, head suhted ja mõnus puhkus, siis lähtuge sellest. Sellesse, et jõulud oleksid toredad, saab iga kärgpere liige anda oma panuse.

Lugu ilmus esmakordselt Eesti Naise 12/2015 numbris.