Kui mõelda pühadejookidele, siis esimesena tuleb mõttesse glögi, mida täiendavad erinevad vürtsid, sealhulgas kasulik nelk.Nelgil on tugev lõhn ja vürtsikas maitse ning seda võib julgelt roogadele meelte naudinguks lisada. Nelk on mündiliste sugukonda kuuluva nelgipuu (Syzygium aromaticus) kuivatatud õiepung. Nelgipuu on pärit Malauka saarelt.Nelk on suhteliselt odav ja levinud vürts. Nelgipuu õitseb aastas 2 korda ning annab rikkaliku saagi. Õiepungi kuivatatakse (fermenditakse) päikese käes, kuni nad painutamisel murduvad iseloomuliku praksatusega. Pärast kuivatamist heasordilise nelgi elastsus taastub nii, et nelgi pungi ei ole võimalik käte vahel katki murda.

Hea nelk jätab paberi vastu surumisel sellele õlise pleki. Veeklaasi visatud nelgipung peab vajuma põhja või ujuma püsti asendis, varreosa allapoole. Kui nelk vajub külili on tegemist riknenud või halvasordilise vürtsiga.Peale rikkalike lõhnaelamuste kasutatakse nelki ka ayurveda ja Hiina meditsiinis alternatiivravina erinevate sümptomite ravis. Näiteks kasutatakse nelgiõli valuvaigistina hambaravis ning aroomiteraapias stressi vastu ja seedimise parandamiseks (määritakse probleemsetele kohtadele).Hiinlased usuvad, et nelgid tugevdavad neere tekitades kehas soojust ja kaitset. Hiina meditsiinis kasutatakse nelke koos ženženniga hommikuiivelduse vastu või lihtsalt oksendamise ja muude kõhuhädade ohjeldamiseks.Nelki ja nelgiõli kasutatakse õrnal nahal, põletuste ja akne raviks. Nelgiõli kasutatakse veel troopilise antiseptikuna kuna see vähendab põletikku ja ajab bakterid kehast välja. Värsked nelgid on ravimi üks lihtsamaid vorme ning seda tuleks kasutatada ettevaatusega.

Ayurvedas lisatakse nelke teele, et vähendada kõhuprobleeme. Nelgiõliga saab määrida pinges lihaseid ja valusaid liigeseid kuna omab soojendavat mõju. Nelgid aitavad sisikonda, stimuleerivad närve ja aitavad maksa funktsioneerimisele kaasa.Prostaglandins Leukotrienes and Essential Fatty Acids ajakirjas ilmusid uuringu tulemused, kus teadlased uurisid antioksüdantide omadusi erinevates vürtsides nagu küüslauk, sibul, ingver, piparmünt, kaneel, pipar ja nelk. Üllataval kombel jäi antioksüdantide aktiivsuses viimaseks küüslauk ja esikohale tuli hoopis nelk.Peale kõikide muude omaduste on nelk hea ka halva hingeõhu vastu. Vanasti määriti nelgipungi igemetele, et hingeõhk oleks värske.Nelgi suurepärastes omadustes pole mõtet kahelda. Kui jõuludel jäi glögi nelgiga liiga väheks, siis võtke uue aasta vastuvõtuks just see suurepärane maitseaine menüüsse.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid