Kuidas hoida distsipliini?
Kas sa oled vaadanud väikelast kõndima õppimas? Või oled sa õppinud kunagi mõnda võõrkeelt? Või hoopiski õppinud uusi oskusi töö juures?
Kui sa oled vähemalt ühega nendest tegevustest kokku puutunud, siis sa tead, et laps ei õpi kõndima, sa ei räägiks ühtegi võõrkeelt ning sa ei oskaks oma tööd teha hästi, kui sa ei suudaks end distsiplineerida uusi oskusi omandama. Ja huvitav, mis mõned meist arvavad siis, et me suudame oma elus märkimisväärseid muudatusi läbi viia ilma distsiplineeritud tegutsemise?
Kahe-päeva joogakuninganna
Sageli on niimoodi, et peale mõne innustava raamatu lugemist või inspireerival seminaril osalemist oleme me täielikus eufoorias. Me oleme justkui saanud "võtme" tõelise õnne ning rikkuse juurde ja me oleme valmis endaga tööd tegema. Kuid täiesti hämmastaval kombel unustame me selle tunde väga kiiresti.
Näiteks soovitati raamatus või kursusel hakata tegema hommikuti lihtsaid joogaharjutusi, mis vähendavad meie keha jäikust, parandab ainevahetust ning aitab parandada keskendumisvõimet. Järgmisel hommikul oleme me juba hopsti kell 6 üleval, joogadressid ja valmis joogatama. "Vau, milline kogemus", mõtleme me, "missugune vaikus, missugune rahu ning missugune eemaldumine pärismaailmast". Me tunneme ennast hästi. Me tunneme ennast nii hästi, et soovime seda isegi jagada oma lähedastega. Kahjuks nad ei mõista meie eufooriat üldjuhul ...
Ka ülejärgmisel päeval on kõik hästi. Me võib-olla ei ärka enam kell 6.00, aga hiljemalt 7.00 oleme siiski joogaks valmis ja teeme oma harjutused ära. Tubli!
Kolmandal päeval muutub asi sageli problemaatiliseks. Peale äratuskella helisemist tekib meil mõte, et eile sai nii hilja magama mindud ning mu keha vajab täiendavat puhkust. Samuti ei "usu" me enam nii väga, mida kursusel ikka räägiti kogu selle jooga kasulikkuse kohta. Ja raha pole ka nagu rohkem tekkinud nende päevadega ... (tihti mõeldaks, et me teeme kõiki praktikaid vaid selleks, et oma materiaalset olukorda parandada) ... ja me otsustame vahele jätta. Ning kui sa oled korra juba selle vahele jätnud, siis tõenäoliselt sa ei proovi seda enam kunagi.
See on täiesti loomulik. Me oleme kõik inimesed ja käitume inimlikult. Ja mis on inimese erinevus loomadest? Jah, eneseteadlikkus ning suutlikkus ratsionaliseerida. Ja just seda sa kolmandal hommikul tegidki - sa mõtlesid enda jaoks välja, miks mitte tegelda joogaga.
Distsipliini hoiab prioritiseerimine
Ainukene viis hoida distsipliini on prioritiseerimine. See ei puuduta ainult joogat, vaid kõiki tegevusi meie elus - meditatsioonid, tervislik toitumine, treeningud, positiivne mõtlemine jpm.
Kuidas prioritiseerida?
Sa ütled endale: "Mida iganes, aga me teen oma praktika ära!". Sa ei anna endale võimalust üldse iseendaga läbirääkimistesse astuda. Sa otsustad, et ma jätan pigem hommikusöögi vahele, aga ma ei jäta ära joogat, meditatsiooni või hommikust trenni. Ja kui sa ei taha hommikusööki vahele jätta, siis ärka lihtsalt 30 minutit varem üles. Ja kui sa püüad sel hetkel endaga jälle läbirääkimistesse astuda, siis ütled endale uuesti: "Mida iganes, aga ma ärkan üles 30 minutit varem". Sa teed seda kasvõi selle hinnaga, et lähed õhtul 1h varem magama.
Ära anna endale võimalust iseennast lollitada. Me oleme eneseteadlikkuse vangid - me kipume uskuma ja väga tõsiselt võtma seda, mida meie mentaalsus meile ütleb. Aga kuidas me saame seda tõsiselt võtta, kui see võib meile öelda mida iganes. Sa võid ju endale öelda, et sa olen Inglismaa kuninganna Elizabeth. See, mis seda sulle ütleb, on täpselt sama mehhanism, mis "ütleb" sulle kõiki teisi asju sinu peas. Kuulata korraks seda joru, mida ta sulle räägib. See on täis ebaloogilisi ning põhjendamatuid väiteid, millel ei ole mitte midagi pistmist sinuga või sinu eluga tegelikult. Aga me võtame seda "juttu" siiski väga tõsiselt.
Nähtamatu vaenlane EGO
Kui sa järgmine kord oled olukorras, kus kahtled, kas hakata mingit eesmärgiks võetud tegevust tegema või mitte, kuid sa kuuled taas oma peas seda häält, mis toob sulle sada põhjust, miks mitte teha, siis tuleta meelde, et see ei vasta tõele. See on mingi virtuaalne nähtus sinu ajus, mis püüab enda olemasolu õigustada - teiste sõnadega sinu ego.
Sinu ego püüab hoida sind sinu jaoks mugavas tsoonis. Ja ta teeb endast kõik, et sa sellest välja ei läheks.
Kuid kas tead, mis on ego kõige suurem miinus (kusjuures ta ise ei tunnista seda)? Teda ei ole olemas sõltumatult sinust. Ja mitte suurest sinust, vaid väikesest sinust. Mis sa arvad, kumb võidaks, kui poksiringi peaks minema sina ja sinu vastaseks on EGO. Tõde on, et ta ei ilmuks väljagi! Miks? Sest otsides EGO oled sa teadlik ning sel hetkel ego ei eksisteeri. Vot nii nõrk vastane on meil. Aga ta juhib meid siiski kogu aeg. Tee sellele lõpp. Kohe nüüd. Ja ärka oma täiuslikkuses ja ilus.