"See on eriline nädal ja oleme pannud programmi kokku nii, et see räägiks meie vabaduse loo, tooks esile säravaid Eesti inimesi ja pakuks emotsionaalseid hetki," lisab ETV peatoimetaja Marje Tõemäe.

Terve nädala jooksul on enne "Aktuaalset kaamerat", algusega kell 20.50 eetris minisari "Hetk ajaloos", mis tutvustab meile Eesti riigi loomise lugu just nendel päevadel 100 aastat tagasi. Peaosades on Jan Uuspõld, Taavi Teplenkov, Tanel Jonas, Argo Aadli jt.

20. veebruaril on ETV Haapsalus, kus peaminister Jüri Ratas annab üle valitsuse väärikaimad autasud inimestele, kes on oma tööga loonud väärtusi, mis elavad üle aja. 20. veebruari õhtul kell 22.15, pärast sünnipäevamaigulist "OPi" saab näha dokumentaalfilmi "Naine pildil", mis põimib üheks haarava loo kunstist ja Eesti Vabariigist.

21. veebruaril on ETV Narvas ning toob kell 15 vaatajateni peo Raekoja platsilt, kus esineb Narva poistekoor ja mängib puhkpilliorkester. Rahvale peab kõne president Kersti Kaljulaid. Väitlussaade "Suud puhtaks" annab aga sõna välismaalastele, kes on valinud Eesti oma uueks kodumaaks.

22. veebruaril on ETV kohal üle Eesti, sest siis saavad riigivanemad oma sünnikohtades ja sümbolkujud üle kogu Eesti kaela sinimustvalged sallid ning Tartu ja Mulgimaa saavad endale uue liputorni. "Aktuaalse kaamera" reporterid on kohal ja toovad toimuva koju kätte.
Õhtul kell 20.05 jõuab ekraanile vastvalminud saade "100 aastat elu. Liidia". Vahur Kersna külastas Hiiumaal 100-aastast Liidia Piilbergi, kes peab mesilasi, kanu ja lammast, hoolitseb oma tütre eest ning sõidab korra nädalas rattaga lavkale. "Kui keegi meie 100-aastase riigi jooksul on ellusuhtumise eest ülekohtuselt ordenist ilma jäetud, on see Liidia," kinnitab Kersna.

23. veebruaril kell 17.05 viib ETV vaatajad otseülekande vahendusel Pärnusse, kus avatakse Eesti Vabariigi loojatele pühendatud mälestusmärk "Ajahetk" ja peetakse meeleolukat rahvapidu. Üks peo kõrghetkedest on meenutus 1918. aasta 23. veebruarist, kui Endla teatrimaja rõdult loeti ette manifest kõigile Eestimaa rahvastele. Nüüd, sada aastat hiljem loeb seda Eestimaa Päästekomitee liikme Konstantin Pätsi pojapoeg Matti Päts.

Õhtul kell 21.40 toob saade "Juubeli eelõhtul" vaatajateni pidupäevale eelnevad põnevad ettevalmistused ja kohe pärast seda, kell 23.15 jõuab ekraanile kantaadi "Unes nägin ma Eestimaad" esiettekanne, kus antakse vabariigi presidendile üle kihelkondade värvitriibuline käsitöövaip, mida said Eesti Vabaõhumuuseumis kududa kõik soovijad.
 


Eesti juubelipäev - kogu pidu koju kätte!

24. veebruari hommikul kell 7.30 saavad kõik osa pidulikust riigilipu heiskamisest Pika Hermanni torni. Kuberneri aias peavad kõne Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Tallinna Reaalkooli abiturient Mathias Kübar. Õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Eesti iseseisvusmanifesti loeb ette Riigikogu liige Ain Lutsepp.

Kell 8.55 kannab ETV üle pärgade asetamise Vabadussõja võidusamba jalamile. Tseremoonial esineb kõnega peaminister Jüri Ratas. Kell 10.55 jõuab vaatajateni otseülekanne kaitsejõudude paraadilt Vabaduse väljakul. Paraadi võtab vastu president Kersti Kaljulaid, paraadi juhib kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Kell 12.35 jõuab ekraanile ajaloosaade "Presidendid". 1937. aastal kehtima hakanud põhiseadus nägi ette, et Eesti riigipea on Vabariigi President. 21. aprillil 1938 tegi kindral Laidoner tollasele Riiginõukogule ettepaneku valida riigihoidja Konstantin Päts vabariigi presidendiks. Riiginõukogu oli poolt.

Kell 14 toob ETV vaatajateni otseülekande Paide keskväljakult, kus toimub suur rahvapidu ja loetakse ette iseseisvusmanifest. Pärast seda, kell 14.30 jõuab ekraanile oikumeeniline jumalateenistus Paide Püha Risti kirikust. Kell 15.55 saavad vaatajad aga osa riiklike teenetemärkide üleandmisest Narvas.
Vahetult enne teenetemärkide üleandmist saab aga näha "Eesti lugude" sarja kuuluvat filmi "Vastuvõtt", mis jutustab loo 24. veebruari pidulikust vastuvõtust ühe lahke pere kodus Tartus.

Õhtune kulminatsioon on kell 17.30 algav otseülekanne Eesti Vabariigi presidendi ja härra Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtult Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Meeleolu vahendavad Anu Välba, Margus Saar, Marko Reikop ja Karmel Killandi.

Päeva olulisemad otseülekanded ning valik kodumaiseid kultusfilme jõuab ka venekeelse telekanali ETV+ ekraanile.

ERRi portaalis saab jälgida kõiki ETV otseülekandeid, nautida fotogaleriisid ja otseblogi päevasündmustest. 24. veebruaril on ERRi portaal kohal nii Tallinnas kui ka Tartus, paraadil ja õhtusel presidendi vastuvõtul. Kaamerad jälgivad nii ERM-i fotoseina ääres toimuvat, kuhu saabuvad äsja presidendipaari kätelnud inimesed kui ka kogu peoruumi.

Pidupäeva suurtest sündmustest teeb ülekande ka Vikerraadio. Kuulajateni jõuavad lipuheiskamise tseremoonia Toompeal, rahvapidu Paide keskväljakul, jumalateenistus Paide Püha Risti kirikus ja presidendi vastuvõtt Eesti Rahva Muuseumis, kust kuulajateni jõuab ka pidulik kontsert "Rännak läbi Eestimaa". 24. veebruari keskpäeval valib Kaja Kärner viiteid Eesti ajaloo olulistele kõnedele rahvusringhäälingu ja Eesti Kultuurfilmi arhiivist. Juba sünnipäeva eel pakub juubelimeeleolu ajaloosaade "Eesti lugu", mis pühendub kolmele pöördelisele päevale sada aastat tagasi. Päevadele, mis muutsid Eesti elu: 23. , 24. ja 25. veebruarile aastal 1918. Meenutussaated on eetris sajand hiljem samadel päevadel aastal 2018.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid