See elujõuliste, tulevikku vaatavate perede üha kasvav kärg elab ja hingab, kuigi üldine legend räägib teatavasti külade-talude tühjenemisest ja eestlaste lahkumisest heal juhul Tallinna, eelistatavalt aga võõrsile... Päeval, mil enam kui 100 OTT-talu* Tallinna Telliskivi loomelinnakusse “ülestõusule” tulid, pakuti müügiks enim leiba ja juustu, liha ja vihmausse, kohvi ja glögi – aga ka raamatuid ja muusikat kui loovustalude toodangut.

Maalembesed poliitikud

Riigikogulane Inara Luigas, Mikitamäe kogukonna köögi rajaja, tegi loomelinnakusse kogunenud rahvale pannkooke küpsetades sama, mida tuleviku-Setumaa kogukonna köögis tegema hakkab. Inara käib igal nädalavahetusel Toompealt koju, kus Luigased elavad mehe vanemate majas, ning on helged plaanid rajanud eelkõige naisväele.

“Kirjutasime just LEADERile projekti Mikitamäe rahvamajast kogukonna köögi loomiseks,” mainib Inara. “Setu sümbol on sõir – aga tegelikult on meie rahval üleüldse külluslik toiduvalmistamise ja hoidistamise kultuur. Hapendamine ja soolamine, vinnutamine ja kuivatamine. Kõik see tuleb käigus ja kasutusel hoida ning tulevastele põlvedele edasi anda.