Valgendav hambapasta olgu erand, mitte reegel
Kulbergi sõnul aitavad valgendavad hambapastad puhastada hammaste pindasid lühiajaliselt. Pikaajalisel ja pideval kasutamisel võib valgendav hambapasta hambaid liigselt “kriimustada” ning kahjustada loomulikku hambaemaili.
Valgendavat hambapastat ei tohiks kasutada pidevalt, vaid kuurina. Pärast ühe hambapastatuubi kasutamist tuleks kindlasti pidada vahet viis kuni kuus kuud. Valgendavat hambapastat kasuta nagu teisigi pastasid, lihtsalt pese hambaid vähemalt kaks minutit ja seejärel loputa suu.

Väldi tumedat värvi sööke ja jooke
Hambaid ei tohiks kohe pärast söömist pesta, kuna hambaemail on siis pehme ja hambaharjaga pesemine võib hambaid kahjustada. Väldi toite või jooke, mis võivad hambaid määrida. Hammaste värvusele mõjub halvasti suitsetamine ja parkaineid sisaldavad joogid – kohv, punane vein, tee jne. Mõningatel juhtudel saab parkaineid hammastest eemale hoida läbi kõrre juues, aga see on võimalik ainult külmade jookidega.
Söö toite, mis aitavad hambaid puhastada: õunad, seller ja porgandid. Need köögiviljad toimivad nagu hambahari, sest neid köögivilju süües suureneb süljeeritus, mis aitab hambakattu eemaldada. Lisaks on need köögiviljad rikkalikud C-vitamiini allikad, mis aitavad tappa halba lõhna tekitavad bakterid suus ning tugevdada ka igemeid. Toitudest aitavad hammaste valgendamisele kaasa maasikad ja kõva juust, mis sisaldab hammastele vajalikke mineraale – kaltsiumit ja tsinki. Kindlasti ei asenda nende toiduainete tarbimine hammaste pesu.

Õpi kasutama hambaniiti
Niiditamine on kõige tõhusam viis hambakatu eemaldamiseks hammastelt ja igemetelt. Niiditama peaks vähemalt korra päevas. Parim aeg selleks on õhtuti enne hammaste pesemist.
Katseta erinevaid hambaniite, kuni leiad sobiva. Mõni hambaniit võib olla sinu hammaste jaoks kare, libe või liiga maitsestatud, kuid erinevaid niite testides leiad endale sobiva. Oluline on hambaniidiga puhastada ka hambakaelasid, mitte vaid vahesid – nii eemaldad hambakatu igemest hamba otsani.

Pese hambaid vähemalt kaks korda päevas
Kõige olulisem, mida oma hammaste jaoks teha saab, on pesta neid regulaarselt hommikuti ja õhtuti. Need on kaks kõige kriitilisemat aega. See on miinimum, mida saab oma hammaste jaoks teha. Sülg, mis hoiab hambaaukude ja -kattude eest, kuivab öösel. Seetõttu on parim kattu puhastada enne magama minekut. Paljud inimesed pesevad hambaid pärast lõunat ja isegi pärast snäkkide söömist, eriti kui nad on söönud suhkrut sisaldavaid maiustusi. Päeval hambaid pestes peab jälgima, et söömise ja hambapesu vahele jääks siiski 30-minutiline paus. Efektiivsem on hambaid pesta elektrilise hambaharjaga, mis eemaldab võrreldes tavalise hambaharjaga kuni seitse korda enam hambakattu.

Kurista suuveega
Suuvesi aitab vähendada bakterieid, tappa halba lõhna ja hoida hambaid tervemate ja puhtamatena. Mõndingad suuveed on lausa hambaid valgendava funktsiooniga. Suuvett tasub kindlasti lahjendada, kui tunned ebamugavust või kerget põletustunnet. Suuvesi ei asenda kindlasti hammaste harjamist ja niiditamist.

Külasta regulaarselt hambaarsti
Hambaarsti juures käimine aitab säilitada head suuhügieeni, sest arsti juures on võimalik puhastada kõik hammaste õõnsused. Enne kodus hammaste valgendamise ettevõtmist tasub rääkida oma hambaarstiga. Eelkõige seetõttu, et teada saada, kas sinu hammastele on valgendus sobilik, ning kas valgendav toode ei mõju hammastele valuliselt. Seda võib juhtuda, kui tegu on väga tundlike hammaste ja igemetega.

Valged hambad ei ole märk üksnes kaunist naeratusest, vaid ka heast tervisest ja isiklikust hügieenist. Kui sinu hambad ei ole nii valged nagu sa sooviksid, siis on alati võimalus proovida erinevaid meetodeid, et neid valgendada ning saavutada säravam naeratus. Kodused hammaste valgendamise meetodid võivad toimida sama tõhusalt kui professionaalne valgendamine hambaarsti juures, kuid tuleb meeles pidada, et enne kodus katsetama hakkamist tuleb siiski hambaarstiga nõu pidada. Arst teab hambastruktuuri ning aitab valida sobivaimat meetodit.

Allikas Optimist Public