Pole tähtis, kui hästi sul praegu läheb või millised on su katsumused, sügaval sisimas sa usud, et su elu võib olla palju parem kui praegu. Sa oled loodud arendama oma unikaalsust, olgu väljapaistva professionaalina, õpetajana, äriinimesena, ema või isana. Kõige tähtsam on see, et sa mitte ainult ei usu seda, vaid võtad selles suhtes ka midagi ette.

KUIDAS LUUA PÜSIVAT MUUTUST?

Et muutused oleksid tõeliselt midagi väärt, peavad need olema kestvad ja püsivad. Me kõik oleme kogenud hetkeks mõnda muutust ning tundnud lõpuks pettumust. Tegelikult püüavad paljud inimesed midagi muuta, ise kartes, sest alateadlikult nad usuvad, et muutused on vaid ajutised. Hea näide selle kohta on inimesed, kes hakkavad dieeti pidama, ent siis loobuvad, eelkõige seetõttu,
et nad mõtlevad alateadlikult, et võivad ju dieedi välja kannatada, aga see toob vaid lühiajalist kasu. Mina olen enamasti püüelnud saavutada püsivaid muutusi ja leidnud selleks sobivaid meetodeid, ning ka sina õpid paljusid neist kasutama. Aga praegu tahaksin ma jagada sinuga kolme põhimõtet, mille abil kohe oma elu muuta.
Ehkki lihtsad, on need oskuslikult kasutades äärmiselt võimsad põhimõtted. Need peaks omaks võtma iga inimene, kes tahab teha oma elus muutusi, samuti iga firma, kes tahab suurendada oma potentsiaali, ning riik, kes tahab saavutada kindla koha maailmas. Tegelikult peame me kõik nendega arvestama, et tagada kvaliteetne elu kogu maailmas.

E S I M E N E S A M M

Esita endale kõrgemaid nõudmisi

Kui sa siiralt tahad midagi muuta, tuleb sul kõigepealt esitada endale kõrgemaid nõudmisi. Kui minult küsitakse, mis siis mu elu kaheksa aastat tagasi muutis, siis ütlen, et kõige tähtsam oli hakata esitama endale teistsuguseid nõudmisi. Ma kirjutasin üles kõik need asjad, millega ma ei kavatsenud enam leppida, mida ma enam ei aktsepteerinud, ja kõik need, mille poole püüdlesin. Mõtle nendele innovatiivsetele tulemustele, mille saavutasid need mehed ja naised, kes seadsid endale kõrgemad nõudmised ja tegutsesid nendega kooskõlas, otsustades, et midagi vähemat nad ei tunnista. Ajalookroonikad räägivad innustavatest eeskujudest nagu Leonardo da Vinci, Martin Luther King, Rosa Parks, Albert Einstein, César Chávez, Soichiro Honda ja paljud teised, kes astusid tohutu sammu ja seadsid endale kõrgemad nõudmised. Seesama vägi, mis oli kättesaadav neile, on kättesaadav ka sinule, kui sul on julgust seda tunnistada. Organisatsiooni, firma, riigi – või maailma – muutmine algab lihtsast sammust, enda muutmisest.

T E I N E S A M M

Muuda oma piiravaid uskumusi

Kui sead endale kõrgemad nõudmised, aga tegelikult ei usu, et võiksid eesmärgi saavutada, siis saboteerid ennast. Sa isegi ei proovi; sul jääb puudu kindlusest, mis võimaldab sul ilmutada oma sügavaimat võimet – see on sinus olemas isegi praegu, seda lugedes. Meie uskumused on nagu käsud, mida ei seata kunagi kahtluse alla, need ütlevad meile, kuidas asjad käivad, mis on võimalik ja mis võimatu, mida me suudame ja mida mitte. Need kujundavad kõiki meie tegusid, mõtteid ja tundeid. Seetõttu on uskumuste muutmine kesksel kohal, kui soovime oma elus midagi püsivalt muuta. Me peame olema kindlad, et suudame täita neid kõrgemaid nõudmisi, enne kui seda tegelikult teeme.
Kui sa ei hakka valitsema oma uskumussüsteemi, võid esitada endale kõrgemaid nõudmisi nii palju kui tahad, aga ei suuda neid täita.

K O L M A S S A M M

Muuda oma strateegiat

Tulemuste saavutamiseks on sul vaja parimaid strateegiaid. Üks mu põhilisi uskumusi on see, et kui sead endale kõrgemad nõudmised ja usud endasse, siis kindlasti suudad välja mõelda ka strateegiad. Sa lihtsalt leiad võimalused. Võin kohe öelda, et peaaegu iga asja puhul on parimaks strateegiaks leida eeskuju, keegi, kes juba on saavutanud neid tulemusi, milleni sa jõuda tahad, ja seejärel ammutada temalt teadmisi. Õpi sellest, mida need inimesed teevad, mis on nende põhiuskumused, kuidas nad mõtlevad. See annab sulle efektiivsuse ning hoiab ka tohutult aega kokku, sest sa ei pea ise jalgratast leiutama. Ent sa võid õpitut tuunida, ümber kujundada ja võib-olla isegi paremaks muuta.
Paljud inimesed teavad, mida teha, ent vähesed inimesed tegelikult teevad seda, mida teavad. Teadmisest ei piisa! Sa pead hakkama tegutsema.

1. Meisterlik emotsioonide valitsemine

Kui see ära õppida, siis jõuad kergesti teise nelja valdamiseni! Mõtle sellele. Miks sa tahad kaalus alla võtta? Kas lihtsalt seetõttu, et su kehas oleks vähem rasva? Või seetõttu, et sul on parem enesetunne, kui oled vabastanud end üleliigsetest kilodest, oled energilisem ja vitaalsem ning teiste silmis võluvam ning sinust kiirgab enesekindlust ja enesest lugupidamist? Tegelikult teeme me kõike selleks, et muuta oma enesetunnet – ent enamikul meist pole teadmisi, kuidas teha seda kiiresti ja tõhusalt, või on neid vähe. Hämmastavalt sageli kasutame intelligentsi selleks, et sattuda ebavajalikesse emotsionaalsetesse seisunditesse, unustades oma sisemiste annete paljususe, mis on igaühel olemas. Liiga paljud inimesed on sündmuste meelevallas, mille üle meil pole kontrolli, ega suuda oma emotsioone juhtida – ehkki neid me suudame ju valitseda – ja loodavad selle asemel lühiajalistele kiiretele parandustele.

2. Meisterlik füüsise valitsemine

Kas sellest on kasu, kui omandad kõik, millest oled unistanud, aga sul pole füüsilist tervist selle nautimiseks? Kas tahad hommikuti üles tõustes tunda end energilisena, jõulisena, valmis uueks päevaks? Või soovid ärgata, olles sama väsinud kui õhtul, sul valutab kuskilt ja sa ei tahaks üldse päevaga pihta hakata? Tsiteerides 17. sajandi arsti Thomas Moffettit, me kõik „kaevame endale hammastega hauda“, nuumates oma keha kõrge rasvasisalduse ja toiteväärtuseta toitudega, mürgitame end sigarettide, alkoholi ja ravimitega ning istume passiivselt teleri ees. Füüsilise meisterlikkuse õppetund aitab sul saavutada hea tervise, nii et sa mitte ainult ei näe hea välja, vaid ka tunned end hästi ja tead, et valitsed oma elu ning su keha kiirgab vitaalsust ja võimaldab sul oma eesmärkidele jõuda.

3. Meisterlik suhete valitsemine

Peale emotsioonide ja füüsilise tervise meisterliku valitsemise pole midagi tähtsamat kui oma suhete meisterlik valitsemine – romantiliste, perekondlike, ärisuhete, seltskondlike suhete valitsemine. Pealegi, kes tahaks õppida, areneda ning saada edukaks ja õnnelikuks üksi? Saavutades meisterlikkuse, õpid, kuidas inimestega suhelda kõige sügavamal tasandil ja kogeda seda, mida me kõik tahame kogeda: tajuda oma panust ja teada, et oleme muutnud teiste inimeste elu. Ma olen aru saanud, et kõige suurem ressurss on suhted, sest need avavad uksed kõigile teistele mulle vajalikele ressurssidele.

4. Meisterlik raha valitsemine

Selleks ajaks kui enamik inimesi saab kuuekümne viie aastaseks, on nad kas täiesti rahatud – või surnud! Vaevalt et enamik inimesi seda kuldsele pensionieale mõeldes ette kujutab. Ent ilma kindla veendumuseta, et väärid rahalist heaolu, mida toetab toimiv mänguplaan – kuidas sa saaksid oma hinnatava stsenaariumi tegelikkuseks muuta? Eenamikul on rahalisi raskusi ja me kujutame ette, et vabaneme surutisest, kui meil oleks rohkem raha. See on suur kultuuriline illusioon – ma kinnitan, et mida rohkem raha sul on, seda suuremat surutist sa tõenäoliselt tunned. Küsimus on mitte rikkuse poole püüdlemises, vaid oma uskumuste ja hoiakute muutmises nii, et peaksid raha panustamise vahendiks, mitte õnne lõpp-punktiks ja olemuseks.
Rahalise külluse saavutamiseks õpid sa kõigepealt, kuidas muuta seda, mis põhjustab su elus puudust, ja seejärel, kuidas luua väärtused, uskumused ja emotsioonid, mis on vajalikud jõukuse saavutamiseks ning selle säilitamiseks ja suurendamiseks.
Siis määratled oma eesmärgid ja kujundad unistused, pidades silmas kõrgeimat võimalikku heaolutasandit, mis toob sulle meelerahu ja su vabastab, et saaksid elevusega oodata tulevikku ja kõiki võimalusi, mida elul on pakkuda.

5. Meisterlik aja valitsemine

Meistritööd võtavad aega. Ent kui paljud meist teavad, kuidas aega kasutada? Ma ei räägi tavalisest ajakasutusest, vaid sellest, kuidas võtta aeg ja seda muuta, manipuleerida sellega nii, et ajast saab su liitlane, mitte vaenlane. Viies meisterlikkuse õppetund näitab kõigepealt seda, kuidas lühiajalist perspektiivi silmas pidades antud hinnangud võivad pikaajalises perspektiivis kaasa tuua valu.
Kui suudad valitseda aega, siis mõistad, et suurem osa inimesi ülehindab seda, mida nad võivad aastaga saavutada – ja alahindab seda, mida nad võivad saavutada aastakümnega!

Anthony Robbins „Ärata endas hiiglaslik vägi. Kuidas hakata ise juhtima oma vaimset, emotsionaalset, füüsilist ja majanduslikku seisundit“, kirjastus Pilgrim