Psühhoterapeut: Mees ei pea leppima kehva kooseluga
Psühhoterapeut ja PREP-paarisuhtekoolitaja Karmen Maikalu ütles mehe tervise konverentsil „Mees, milleks sind vaja on?“, et Eesti inimesed lepivad kergekäeliselt õnnetu kooseluga ega oska oma suhteprobleemidest rääkida.
Samas on pingeline paarisuhe terviseprobleemide tekkimise levinud põhjus nii meestel, naistel kui ka nende lastel. Maikalu rõhutas, et suhtemustreid on võimalik muuta ja seda peaksid eestlased rohkem õppima.
„Kõige tähtsam suhe perekonnas on mehe ja naise vaheline suhe ning see unustatakse tihtipeale ära. Juhtub nii, et paar, kes siiamaani on olnud mees ja naine, hakkab ühel hetkel kutsuma teineteist issiks ja emmeks. Ja kui siis lapsed on suured ja lähevad kodust ära, tekib mehel ja naisel küsimus, mida me nüüd siis teeme. Sealt tekivad paljud probleemid. Ärge unustage mehe ja naise vahelist suhet ära, hoidke seda värskena!“
Karmen Maikalu ütles, et iga mees soovib olla suhtes kuuldud, nähtud ja mõistetud. Kui ta ei leia lähedust oma perekonnast, siis läheb ta seda otsima kusagilt mujalt. Kui mees ütleb, et kõik on korras, siis see tähendab, et ta sageli tegelikult ei mõtle oma probleemile. „Eesti ühiskonnas on tavaline, et inimesed vaidlevad olmeliste asjade üle, kuid ei räägi olulistel teemadel, mis tegelikult haiget teevad. Sest kardetakse, et siis läheb tüliks.“ Nii kaotavad inimesed psühhoterapeudi sõnul lootuse ja mõtlevad, et mul ongi kehv suhe, aga kõik elavad ju nii. „Tegelikult ei pea keegi leppima kehva kooseluga ja on oluline teadvustada, et on võimalik õppida ja oma suhet parandada,“ kinnitas Karmen Maikalu.