Hea uudis glaukoomihaigetele: ravimiga kontaktläätsed
Silmatilkadel on ka teisi puudusi, näiteks nende vähene biosaadavus (kui suur osa manustatud ravimist jõuab muutumatul kujul süsteemsesse vereringesse - toim).
Nüüd on teadlased aga tutvustanud uut ravivõimalust – aeglaselt raviainet vabastavaid kontaktläätsi, vahendab Eesti Arst. Kõnealused läätsed sisaldavad timolooli ja dorsolamiidi, mis on mõlemad sagedasti glaukoomi raviks väljakirjutatud ravimid. Nn raviläätsedele on lisatud E-vitamiini, mis tagab toimeainete aeglasema vabastamise.
Ravimit vabastavate kontaktläätsedega on läbi viidud in vitro (katseklaasis - toim) uuringud, seda nii tavapäraste kui ka E-vitamiiniga läätsedega ning variandiga, kus on ainult üks toimeaine, ja ka sellisega, kus mõlemad ravimid on koos.
Kui läätses olid koos timolool ja dorsolamiid, siis suurenes ravimi vabanemine läätsest ja toime kestis kauem. E-vitamiini lisamine osutus tõhusaks, suurendades mõlema ravimi vabanemise kestust umbes kuni kahe päevani.
Mõlema ravimiga läätsed tagasid paremini silma siserõhu vähenemise, võrreldes tavaliselt kasutatavate silmatilkadega. Veel olulisem: kui neid läätsesid kanti pidevalt kaks päeva ja siis asendati need veel kord ravimiga seotud läätsedega kaheks päevaks, vähenes silma siserõhk läätsede kandmise ajal ning see toime kestis veel kaheksa päeva pärast kontaktläätsede eemaldamist.
Seega: ravimiga seotud kontaktläätsed vähendavad silma siserõhku paremini kui silmatilgad ja ravitoime kestab kauem ning seeläbi on tagatud ka parem ravisoostumus (patsiendi valmisolek muuta oma elustiili ja pidada kinni
raviskeemist - toim).