Üleminekuea vaevuste vastu on loodud spetsiaalsed preparaadid, mis sisaldavad taimseid östrogeene
Mida on apteegi käsimüügis nende kaebuste korral pakkuda, rääkis Südameapteegi farmatseut Tiiu-Maarja Kink.
Ravimitööstused on välja töötanud spetsiaalsed üleminekuea vaevuste vastased preparaadid, mis leevendavad neid probleeme seetõttu, et sisaldavad taimseid östrogeene. Nende preparaatide koostises on esindatud muu hulgas soja, aasristik, salvei, linaseemned, roheline tee ja kobar-lursslill.
Soja on taimsete östrogeenide ehk isoflavoonide tuntud allikas. Inimese poolt toiduks tarvitatavatest taimedest on märkimisväärsel hulgal isoflavoone just vaid sojaubades. Üleminekuea vaevuste ennetamiseks võiks soja sisaldavat toitu süüa. Aasias, kus sojatooteid igapäevaselt tarbitakse, on naistel üleminekuea vaevusi palju vähem kui Euroopas. Isoflavoonid tugevdavad luustikku. Soodustades kaltsiumi ladestumist luudesse, takistavad ka sojast saadavad isoflavoonid luustiku nõrgenemist, sest aitavad luud tihedamaks muuta. Luutiheduse vähenemine on ju samuti üks selle ea probleemidest.
Aasristik sisaldab isoflavoone veelgi suuremas kontsentratsioonis, seega on ta nende vaevuste korral veelgi tõhusama toimega kui soja.
Salveiekstrakt aitab higistamise vastu ja vähendab nõrkusetunnet. Salveipreparaate võivad tarvitada kõik, kel liigne higistamine probleemiks: noored inimesed ja mehedki.
Roheline tee sisaldab rohkesti antioksüdante, on immuunsüsteemile hea.
Linaseemneekstrakt aitab hoida südame ja veresoonkonna ning seedeelundkonna head tervist.
Et östrogeenivaeguse kaudsemaks tagajärjeks võivad saada ka südame- ja veresoonkonnahaigused ning osteoporoos, siis on tähtis hoolitseda sel perioodil ka oma südame ja luustiku eest, mitte pelgalt võidelda kuumahoogude ja higistamisega, kuigi neid on ebamugav taluda.
„Mõnel naisel on mõni vaevus eriti teravalt väljendunud. Näiteks kui unehäired on väga suureks probleemiks, siis võib lisaks neile spetsiifilistele üleminekuea vaevuste vastastele ravimitele või toidulisanditele võtta ka midagi, mis unehäireid vähendab. Või kui unehäired ongi ainus sümptom, siis piirdutagugi unehäireid leevendavate preparaatidega,“ räägib apteeker.
Kui suurimaks probleemiks on liighigistamine, siis valitagu selline preparaat, kus salvei sees. Kes on väga ärrituv, see vaadaku, kas ravimi või toidulisandi koostises on humalat või veiste-südamerohtu või ostku eraldi midagi rahustavat lisaks.
Kusepõievaevuste ja tupekuivuse (mis on samuti üleminekuea võimalikud probleemid) vastu on samuti olemas eraldi vahendid, näiteks tupekuivuse vastu aitavad niisutavad kreemid.
Juuste ja küünte haprust võib samuti sel eluperioodil rohkem esineda kui varem. Osas neist preparaatidest on sees aineid, mis küüntele ja juustele head teevad. Põldosi sisaldab ränihappeid, mis tugevdavad küünte-juuste-naha struktuuri.
Üksnes kuumahoogude vastu pole ühtki eraldi preparaati, tõdeb Kink. Selle probleemi puhul tuleb võtta ikkagi neid üldisi üleminekuea vaevuste vastaseid preparaate või pidada nõu oma günekoloogiga, kas oleks ehk vaja hormoonasendusravi.
Enne käsimüügist ostma asumist peaks arstiga aru pidama need, kes mingite muude haiguste vastu retseptiravimeid tarvitavad. Osa üleminekuea vaevuste vastaste preparaatide puhul hoiatatakse, et neid ei tohi tarvitada juhul, kui on olnud vähkkasvaja või muud rasked haigused.
Südamehaiguste puhul ei tohiks need preparaadid kahjulikud olla, sest sojal on muu hulgas vererõhku alandav toime ja see on ka kolesteroolitaseme osas hea, linaseemned on kasulikud südamele ja veresoontele.
Osa üleminekuea vaevuste vastastest preparaatidest sisaldab lisaks taimsetele östrogeenidele
ka vitamiine ja mineraalaineid. Kui te juba mingeid polüvitamiine tarvitate, siis pole enam vaja võtta östrogeene koos vitamiinidega, ostke parem ilma vitamiinideta variant.
Neile, kes tablette manustada ei taha, on sama probleemi vastu olemas tee, mis koosneb Eestis kasvanud ravimtaimedest. „Sellest ei ole kasu, kui joote ühel õhtul ühe tassi seda teed, vaja on juua pool liitrit teed päevas, jagatuna kolmeks-neljaks manustamiskorraks, ja vähemalt kaks kuud järjest. Pakkuda on ka üks siirup,“ õpetab farmatseut.
Mitte ainult teed ja siirupit, vaid ka neid tablette tuleks tarvitada kuuridena: kaks kuud võtta ja siis kuu aega paus teha, siis võib jälle võtta, räägib Kink. Kui arst on soovitanud teisiti, siis tuleb toimida arsti nõuande järgi. Mõne preparaadi puhul on kirjas, et ei tohiks võtta üle kuue kuu järjest. Tuleb ka vaadata, et poleks allergiat mõne komponendi suhtes.
On tähele pandud, et natuke paksematel naistel on vähem üleminekuea vaevusi, kuna rasvkude hoiab östrogeenide taset paremini. Aga ometi ei soovita Kink sellepärast kellelgi ennast paksuks süüa.
Teatud määral on klimakteerilistel vaevustel, nagu paljudel teistelgi terviseprobleemidel, geneetiline alus. Kui emal ja vanaemal on need tugevalt avaldunud, peab tütargi selleks valmis olema. Siis tasuks noorest east saati sojatooteid süüa. Suhtumine on samuti tähtis, seda kõike tuleb võtta nii positiivselt kui vähegi võimalik, sest need vaevused ju mööduvad. Kui positiivne enesesisendus ei toimi, siis otsige abi apteegist või arsti juurest.
Elukiri