Vaatamegi nüüd korraks tervise lähtepunktist, miks on paleo nii edukas. Paleodieedi alustalad erinevad oluliselt teiste dieetide omast. Need erinevused on tähtsad, sest mõjutavad otseselt sinu väljavaateid tervise taastamiseks või kaalu tasakaalustamiseks. 


Paleo edu aluseks on:

• madala glükeemilise indeksiga süsivesikud, mida pakuvad taimsed allikad, vähendavad kõrgest insuliinist tingitud söögiisu ja hoiavad organismi energia stabiilsena;
• kõrge kiudainesisaldusega toidud aitavad hoida täiskõhutunnet kauem, eriti kui need ei sisalda tärklist;
• valgud aitavad ehitada lihaseid, mis omakorda kiirendavad rasvapõletamist;
• oomega-3-rasvhape ja teised tervislikud rasvad aitavad hoida täiskõhutunnet ja aeglustavad organismis suhkrute metabolismi, hoiavad veresuhkru stabiilsena ja aitavad põletada kehasse salvestatud rasva;
vitamiin C suurenenud tarbimine, mida pakuvad värsked puu- ja aedviljad, eriti marjad, aitab samuti põletada rasva, mille tulemusena kasutab organism salvestatud rasvu kütusena ja toiduga pealetulevaid rasvu energiaallikana;
• madala suhkrusisaldusega dieet aitab vältida insuliiniresistentsust ja veresuhkru kõikumist.

Stabiilsem veresuhkur aitab hoida organismi energiataseme stabiilsena ja vähendab väsimustunnet.

Nagu näed, on paleodieedi suurim tulu selles, et organismil on vähem võimalust sattuda toitainete- ja energiavaegusesse. Kuna paleodieet ei tähenda kalorite lugemist, ei pea sa toidukoguste pärast liigselt muretsema, pigem tasub tähele panna toidu kvaliteeti. 

Kalorite lugemine ja portsjonite kontroll on jama!

Jah, sa lugesid õigesti. Kalorite lugemine ja portsjonite kontroll on jama. See on vastuvoolu kõigele, mida sa varem dieetidest teadnud oled. Igasugune dieet ja kalorite lugemine on peaaegu sünonüümid, eks ole. Mustmiljon meetodit just endale sobivate päevakoguste väljaarvutamiseks ja toidupäevikud. 30 grammi juustu, supilusikas majoneesi ja poolteist kääru leiba. Tuleb tuttav ette?
Etteruttavalt ütlen, et kalorite mittelugemine ei tähenda ohjeldamatut söömaorgiat. 

Pidev kalorite lugemine ei vii kuhugile ja sellest on rohkem kahju kui kasu. Tüütust ja kurnavast arvutamisest loobumisel on aga terve hulk eeliseid. Paleo annab sulle vabaduse süüa enam erinevaid, maitsvaid ja kasulikke toite kui ükski teine kalorite lugemisel põhinev dieet. 

Kuus põhjust, miks loobuda kalorite lugemisest

1. Kalorite lugemine on ülimalt ebatäpne

Kaloreid ei saa ülitäpselt lugeda. Kas sa teadsid, et kalorite koguse vahe toiduaines ja pakendi sedelil ei tohi erineda rohkem kui 20%. Viiendik! Ja kontroll selle üle peaaegu puudub. Kõik on vaid kaupmehe aususe küsimus. Restoranitoitude kalorsusel puudub aga ilmselgelt igasugune piirang. Isegi kodus süüa tehes on väga keeruline arvestada näiteks praadimiseks kulunud õli kaloreid. Kui palju imendus toidu sisse, kui palju jäi pannile (või taldrikupõhja)?
Kas teadsid, et valkude seedimiseks põletab organism rohkem kaloreid, kui rasvade ja süsivesikute seedimiseks? See tähendab, et 100 kalori jagu rasvasest lihast või munast saad tegelikult vähem kaloreid, kui 100 kalori jagu kartulist või banaanist.

2. Lihased põletavad rohkem kaloreid

Mida suurem on su lihasmass, seda rohkem kaloreid vajab keha igapäevaseks energiaks. Selleks, et kasvatada lihasmassi, pead sööma rohkem kaloreid, kui kulutad. Sellest ei saa üle ega ümber.
Mida vähem sa sööd, seda aeglasemaks kipub ainevahetus jääma. See tähendab, et sa põletad vähem kaloreid.

3. Kvaliteet mitte kvantiteet

Me kõik teame, et light-jogurt sisaldab vähem kaloreid, kui tavaline jogurt. Aga kõik ei tea, miks light-tooted on meile enamasti halvad. Meie sinuga muidugi teame, et:
• kasulikud rasvad on asendatud suhkruga;
• vitamiinid A, E, K ja D asuvad rasvas (kui rasv on läinud, on ka vitamiinid läinud);
• madala rasvasisaldusega toitudesse on tihti lisatud sünteetilisi vitamiine (mida keha ei oska kuigi osavalt omastada).

Toon näiteks oma lemmiku: muna. Muna on üks tihedaima toitainete sisaldusega toite tervel planeedil. Kuid enamik sellest asub just munakollases. Kalorite lugeja viskab munakollase tihtipeale minema, sest üks suur munakollane sisaldab tervelt 50 kalorit. Munavalge seevastu vaid 20 kalorit. See õnnetu munavalge sisaldab aga kõigest seleeni, ei ühtegi teist mineraali ega vitamiini. Kaloreid mittelugedes sööd sa rõõmuga ära terve muna ja su keha tänab sind.

4. Kalorid annavad eluks energiat

Asi on väga lihtne. Kalor on energiaühik. Inimene, sealhulgas tema aju, lihased ja organid vajavad eluks energiat. Süües kvaliteetset toitu, mis sisaldab piisavas koguses energiat, pole sa pidevalt väsinud ja su mõistus on terav hommikust õhtuni.

5. Kalorite lugemine põhjustab stressi

Võib vist julgelt väita, et peaaegu keegi ei naudi kalorite lugemist-arvutamist. Eriti veel vabatahtlikult. See on lihtsalt tüütu. Ja matemaatika – enamikule tekitab ainuüksi see sõna stressi. Stress aga põhjustab tervet hulka terviseprobleeme. Kuna evolutsiooniliselt on meie keha jaoks stress alati seotud füüsilise stressiga (kellelegi on vaja turja karata või kellegi eest ära joosta), siis annab keha stressis olles rohkem energiat lihastele, mistõttu vurab seedimine alavõimsusel ja vähendab meie võimekust toidust toitaineid kätte saada.

6. Kalorite lugemisega ei kuula sa enam oma keha

Normaalne terve organism suudab ise märku anda, kui tal on mingist ainest puudus. Mõnikord vajad sa rohkem süsivesikuid, mõnikord rohkem rasvasid. Olgu selle põhjuseks suurem füüsiline aktiivsus, rasedus, kliima või midagi muud. Kaloreid lugedes kaotad sa võime kuulata oma keha, sest see on arvatavasti regulaarselt näljas.

Kas sa soovid kaalus alla võtta? Kas sa soovid lihaseid kasvatada? Kas sa soovid tervet last? On sul vitamiinide või mineraalide puudus, mille leevendamiseks ostad apteegist kalleid preparaate? On sul depressioon või masendus? Kas sa haigestud tihti? Kas sa kannatad allergia käes? Kui sa vastasid vähemalt ühele neist küsimustest jaatavalt, siis ära loe kaloreid. Söö parem päris toitu. Kvaliteetset, toitainetihedat ja naturaalset. Tee oma kõhule ja tervisele pai.

Paleo hüved

Sa sööd päris toitu. Sa sööd puhast töötlemata toitu, mis annab organismile kõik vajaliku. Ära jäävad igasugused suhkrud, säilitusained, maitsetugevdajad, värvained ja kes teab, mis veel. Selle asemel saab keha toitaineid, vitamiine ja antioksüdante.

Tervislik kaal. Iga inimene on erinev ja ka bioloogiline ideaalne kaal on erinev. Mõnel aitab paleo kaalu tõsta, teistel jälle langetada. Paleoga leiab su keha ise endale sobiva tervisliku vahemiku.

Elujõulised ja terved rakud. Keharakud on tehtud küllastunud ja küllastumata rasvadest. Rakkude tervis oleneb nende rasvade tasakaalust. Paleo hoiab need rasvad loomulikul kujul tasakaalus. 

Stabiilne veresuhkru tase. Paleoga väldid töödeldud suhkruid, mis löövad veresuhkru lakke. Stabiilne veresuhkur hoiab stabiilsena ka insuliinitaseme. See kõik vähendab diabeeti haigestumise riski.

Rohkem lihaseid, vähem pekki. Paleos on oluline koht liha söömisel, see annab kvaliteetset valku, mis on vajalik lihasmassi kasvatamiseks. Mida rohkem sul lihaseid on, seda paremini toimib ainevahetus ja seda lihtsam on rasva kaotada.

Tervem seedesüsteem. Paleo eemaldab toidulaualt antitoitained, mis kahjustavad seedesüsteemi. Nii leevenevad mitmed tervisehädad, mis on tingitud ärritatud peensoolepinnast.

Vähem allergiaid. Paleo soovitab vältida toiduaineid, mis on mitmes kultuuris tuntud allergeenidena. Neist levinumad on teraviljad (gluteen) ja piimatooted (laktoos ja kaseiin).

• Vähem põletikke. Uuringud näitavad, et paljud põletikud on seotud südamesoonkonnahaigustega. Paleo puhul on hea see, et toidulaual on mitmed põletikuvastase toimega toiduained. 

Rohkem energiat. Õige toitumine hoiab veresuhkrutaseme stabiilsena, annab rakkudele süüa ja seega on sul rohkem energiat.

Ardi Ravalepik „Paleo toitumine. Hea tervis ja optimaalne kaal läbi päris toidu.“ Kirjastus Pegasus 2014