Mis vahe on deodorandil ja antiperspirandil?
Higistamisvastaste vahendite riiulil on ühtedel vahenditel kirjas „antiperspirant“, teistel „deodorant“. Mis on nende erinevused, plussid ja miinused, selgitab Katrin Luik Rosalind Wellness ilusalongist.
„Antiperspirant sulgeb nahapoorid ega lase nahal enam higistada. Seda ei ole kasulik tarvitada regulaarselt, vaid lühema aja jooksul, näiteks kui on mingi sündmus või olukord, mis nõuab füüsilist pingutust, või kui tahetakse ennast kindlalt ja muretult tunda. Antiperspirandid vähendavad reeglina naha pinnale erituva higi kogust mitme tunni vältel.
Deodorandid neutraliseerivad lõhna, kuid ei sulge poore. Sellega kõrvaldatakse või peidetakse higile iseloomulik lõhn, kuigi iseenesest higistamine ja sellega kaasnev naha niiskumine ei ole takistatud. Suurematel tootjatel on enamasti olemas nii antiperspirandid kui ka deodorandid. Kes ei näe siltidelt väikseid tekste lugeda, võib alati müüja käest nõu küsida,“ julgustab Katrin Luik.
Deodorandid on olemas ka tuntud parfüümitegijatel. Nende lõhn ei püsi muidugi nii kaua kui parfüümidel, kuid hind on ka rahakotisõbralikum.
Katrin Luik leiab, et kui vähegi võimalik, võiks kasutada siiski lõhna neutraliseerivaid deodorante, mitte antiperspirante. „Deodorante võib rahulikult kasutada mitmeid kordi päevas. On olemas ka loodustooteid, mille keemiline koostis on nahasõbralik ja mis takistavad higistamist loomulikul viisil. Looduskosmeetika puhul peab muidugi arvestama, et kui toodetes puuduvad säilitusained, siis on nende kasutusaeg lühem. Higile iseloomuliku lõhna annavad bakterid. Mitmed tooted on antibakteriaalsed, näiteks kristalldeodorandid.
Kristalldeodorandipulka peab enne kasutamist vee all niisutama ja pärast kasutamist tuleb lasta sel ära kuivada, enne kui kate tagasi pannakse. Niiskena suletuna sulab kristallpulk muidu edasi.
Tundlikule nahale mõeldud vahendid ei sisalda alumiiniumi, parabeene, värvi- ja lõhnaaineid ega alkoholi, küll aga on neis niisutavaid ja rahustavaid koostisosi, aaloed või õli. Paljud tootjad on deodorantidest eemaldanud alumiiniumi, mis sulgeb higipoore ja ladestub ka organismi. Vastava märke leiab etiketilt.“
Nõuandeid
Kes soovib, et kaenlaalused oleksid kuivad, valigu antiperspirant. See moodustab naha pinnale õhukese kaitsva kihi, mis takistab niiskusel naha pinnale jõudmist mitme tunni vältel. Kui higistatakse tugevamalt, on antiperspirant õige valik.
Higihaisu vastu aitab deodorant, mis tõrjub lõhna- ja antibakteriaalsete ainete abil halba lõhna.
Kui soovite abi mõlema probleemi vastu, proovige antiperspirant-deodoranti.
Peske ja kuivatage kaenlaalused enne deodorandi peale kandmist.
Õrna nahaga inimesed kasutagu lõhnata ja alkoholivabu tooteid.
Väga vähe higistavatele inimestele piisab igapäevasest hügieenist, puhastest riietest ja värskendavast lõhnast.
Kuidas higistamist vältida:
käige sageli vannis
kasutage antiperspiranti või deodoranti
raseerige kaenlaaluseid
kandke avaraid looduslikest materjalidest riideid
kandke nahast kingi ja vältige kunstnahka
kasutage higilappe riiete sees
Elukiri