- Osteoartroos on kõige levinum liigesehaigus. Liigesekõhre kulumine põhjustab valu ja piirab liikuvust.

- Reumatoidartriit on põletikuline protsess, millesse võivad olla kaasatud kõhred, kõõlused, lihased ja mitmed liigesed korraga.

- Osteoporoos on kogu keha luustikku hõlmav haigus. Luude mass väheneb, luud muutuvad hapraks ja selle tagajärjel tõuseb luumurrurisk.

- Podagra on ainevahetushäire, mille tagajärjel ladestuvad kusihappesoolad liigestesse. Liigesed muutuvad jäigaks ja valutavad.

Ravis tuleb olla järjekindel

Patsiendi igakülgse uurimise põhjal saab määrata, mis haigusega on tegu ja mis iseloomuga see on. Selle põhjal otsustatakse, missuguseid ravimeid, toidulisandeid, taastusravi või abivahendeid patsient vajab.

Sageli tullakse esmalt ikkagi apteeki. Enamasti siis, kui liigesed valutavad või valu on ägenenud. Kurdetakse juba pikemaajalise painava valu, liigeste halva liikuvuse ja selle üle, et arstijärjekorrad on pikad.

Apteegi käsimüügiravimite hulgas on valuvaigistava ja põletikuvastase toimega tablette, salve ja geele, millega saab vaevusi leevendada.

Tablettidest sobivad ibuprofeeni, ketoprofeeni, diklofenaki ja naprokseeni sisaldusega ravimid valu ja põletikku maha suruma.

Toime on tugevam, kui samal ajal kasutada välispidiselt sama toimeainega geele ja salve või looduslike toimeainetega salve. Need ravimid aitavad kõige paremini siis, kui teha korralik ravikuur: võtta sisse ja määrida mitu korda päevas ning mitu päeva kuni nädalaid järjest. Tavaliselt pole kasu ühest või kahest tabletist ega määrimisest vaid siis, kui vahel meelde tuleb.

Vanus ja ülekoormus

Liigesevalul võib olla eri põhjuseid, ent sagedasim on liigese kulumine – osteoartroos. Artroos avaldub pigem vanemas eas ja vanusega haigus süveneb. Lihasjõu langemine, vedeliku hulga vähenemine, luuhõrenemine ja muutused kõhrkoes viivad kõhrede jäigastumise, liikumisulatuse vähenemise ja valudeni.

Mõnikord on liigesevalud tingitud ülekoormusest: raskest füüsilisest tööst, sundasendist või valedest töövõtetest. Aga ka suure koormusega sportimisest. Jättes tekkinud valu ja põletiku tähelepanu ning ravita, muutuvad valud krooniliseks. Kui traumast või eelnenud haigusest pole taastutud ja liigesele rakendub sama koormus edasi, siis põletikuline ala laieneb ja süveneb, liigesed muutuvad jäigaks ja valusaks.

Artroosi ja ülekoormusest tingitud liigesevalude puhul pole alati kasu vaid ravimitest. Vaja on muuta elustiili, otsida võimalusi töökeskkonna või -olude parandamiseks. Tähtis on füüsiline aktiivsus: liikumine, mis parandab vereringet organites ja jõuharjutused liigeseid toestavate lihaste tugevdamiseks.

Vajadusel tuleks kasutada tugisidemeid kas liigese osaliseks või täielikuks fikseerimiseks. Ka normaalne söömine ja head toidulisandid aitavad liigeste ja luude heaolule kaasa.

Toidulisandid apteegist

- Glükoosamiin. Peamiselt soovitatakse glükoosamiini sisaldusega tablette liigeste suurenenud koormuse korral, mis võib olla tingitud füüsilisest tööst, sportimisest, ülekaalulisusest või vanusest. Tabletid on toetavaks vahendiks selliste liigesevaevuste puhul nagu valu, jäikus ja ragisemine. Need toidavad kõhre, hoiavad ära liigese enneaegse kulumise ja parandavad vastupidavust ning elastsust. Pikaajalisel kasutamisel omab ka valuvaigistavat toimet, suureneb liigeste liikuvus ja tõuseb vastupidavus koormustele.

- Kondroitiin. See aine on tablettides tavaliselt koos glükoosamiiniga. Kondroitiin osaleb sidemete, luude ja sidekudede moodustumisel, kõhrepindade ja liigesekapsli taastumisel, aitab kaasa liigesevedeliku tekkele ja parandab liigeste liikuvust. Pidurdab osteoartroosi süvenemist.

- MSM on hea orgaanilise väävli allikas, millel on oluline roll tervete rakkude moodustumisel ja vähendab valutunnet liigestes. Aitab taastada rakuseinte elastsust ja läbitavust ning see võimaldab toitainetel kergemini kudedesse pääseda.

- Hüaluroonhape on liigesevedeliku peamine komponent ja toimib liigesepindade määrdeainena.

- Ingverit kasutatakse meil liigesevalude puhul teenimatult vähe. Peamine toime ongi valuvaigistav. Apteegis on saadaval puhas ingver tablettidena ja ka komplekse, kus ingver on koos teiste liigesevaevusi vähendavate ainetega.

- Kibuvitsapulber. Seda ainet sisaldavad tabletid ja pulber võivad parandada liigeste liikuvust ja vähendada jäikust.

- D3-vitamiin on muu hulgas vajalik luude ehitamiseks ja nende massi ning tiheduse hoidmiseks. D-vitamiini vähesus organismis võib vallandada reumaatilisi haigusi, häirida lihaste tööd ja teha kasutuks osteoporoosiravimite toime.

Kaltsium, fosfor ja magneesium on luustiku kasvatamiseks hädavajalikud mineraalid. Kuna osteoporoosi puhul on tähtsaim selle ennetus, on luustiku ehitamise seisukohalt kõige olulisemad eluaastad 10–17. Sel ajal peaks laps sööma täiuslikult ja mõõdukalt tegelema spordiga. Neid mineraalaineid vajab aga luukude uuenemiseks pidevalt.

Peale nimetatud ainete, millest on abi siis, kui neid võetakse mitu kuud järjest, võib liigeste heaolu huvides aeg-ajalt kasutada vitamiinide ja mineraalainete komplekse. Sinna võiks muu hulgas kuuluda A-, C- ja E-vitamiin, seleen, mangaan, tsink ja oomega-3 rasvhapped.

Liigesed tahavad sooja

Pikaajaliselt valutavate ning niiskete ja külmade ilmadega ägenevate liigesevaevuste puhul tuleb liigesed hoida soojas. Apteegis on selleks hea valik abivahendeid. Näiteks mugavad naturaalsetest materjalidest reumavööd seljale. Põlvedele, randmetele ja hüppeliigestele on spetsiaalsed pealetõmmatavad sidemed. Lisaks soojendavale toimele need ka toetavad liigest.

Peale tugisidemete võib endale valida veel elektrilise soojenduskoti, mis on eriti mugav ja lihtne kasutada. Aga endiselt on müügil ka kuumaveekotid. See tuleb täita kuuma veega ja siis hoida vaevaval liigesel.

Samas ägeda valu ja tursete puhul (ka trauma korral) tuleb umbes paari päeva jooksul haiguse ilmnemisest kasutada hoopis külmravi. Selleks sobivad jäägeelid, aerosoolid ja külmakotid. Külmakotti ei tohi asetada aga otse nahale. Selle alla tuleb panna side või riie. Ka külm­ravi korral pannakse külmageeli liigesele mitu korda päevas. Lisaks peaks liigese tugisidemega toestama ja tagama rahu.

Lisaks neile võib nii vanadele kui ka ülekoormatud liigestele kasutada looduslikke ja vanade heade toimeainetega salve ja lahuseid. Apteegis on mitmekülgne valik eeterlikke õlisid, eetrit, ammoniaaki ja taimseid ekstrakte sisaldavaid ravimeid. Levinumad ravimtaimed, mida need välispidised salvid-palsamid sisaldavad, on rosmariin, varemerohi, soopihl, arnikas, nõges jm. Nende põhitoime on haiges piirkonnas verevarustuse parandamine, liigeste tugevdamine, lihaste lõõgastamine ja värskendamine.

Oma liigeste tervise heaks tuleks mõõdukalt teha – hoolimata vanusest – lihaseid tugevdavaid jõuharjutusi. Liigeste jäikuse vähendamiseks ning lihaste tugevdamiseks mõeldud võimlemis- ja toitumissoovitusi leiab lihtsalt, ravijuhiseid jagavad arst ja füsioterapeut, ent nende järgimine ja järjekindel endaga tegelemine nõuab pingutust, tahtejõudu ja toetust. Tasuks saate paremad liigesed ja kvaliteetsema elu.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena