Teine müüt puudutab arvamust, et skisofreenia diagnoos eeldab inimese pikaks ajaks haiglasse sulgemist. Reaalselt kestab haiglaravi keskmiselt kuu aega ning suur enamus inimesi elab oma kodudes, kust on selgelt mugavam tööl käia või õpingutest osa saada,“ rääkis MTÜ Peaasjad juht Anna-Kaisa Oidermaa.

Tänapäeval peetakse skisofreeniat ravitavaks haiguseks – ligikaudu pooled patsiendid paranevad sellest hästi. Varane sümptomite märkamine on oluline, sest õigeaegse sekkumise korral on raviprotsess igas mõttes vähem ressurssi nõudev ning elukvaliteedi langus väiksem.

„Mitmetes riikides on efektiivseks osutunud vaimse tervise edendamise ja varase märkamise programmid, mida soovitab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kasutada üle maailma. Vaimsest tervisest teadlik olemine ning probleemidega toimetuleku õppimine ei too kasu ainult inimestele, kes elavad skisofreeniaga, vaid kõigile, kes soovivad oma vaimset heaolu kasvatada,“ ütles Anna-Kaisa Oidermaa.

Skisofreenia on haigus, mis puudutab 26 miljonit inimest üle maailma ning ca 13 000 peret Eestis. Skisofreenia mõjutab oluliselt inimese elukvaliteeti, eluiga ning on sageli töövõime languse põhjustajaks.

Eestis toimub reedel, 10. oktoobril Tallinna Ülikooli Mare aatriumis (Uus-Sadama 5) kell 10-18 mess „Eluterve terve elu“, mille teemaks on lisaks skisofreeniale vaimne tervis ja heaolu.

Noorte vaimse tervise portaal Peaasi.ee viib messi raames läbi töötoa, mis käsitleb kanepi ja psühhoosi seoseid.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena