Enne eesmärkide seadmist tasub läbi mõelda, millised on sinu peamised prioriteedid ja millele soovid järgmisel aastal oma energia suunata. Selleks, et need prioriteedid välja sorteerida, pane paika visioon või loo isegi visuaalne visionboard. Visioonitahvlile võid kombineerida nii väikeseid mõtteid, nagu uus kohvimasin või mugavad kodusussid, kui ka suuremaid eesmärke, nagu uus töökoht, õnnelik suhe või unistuste reis.

Jaga eesmärk väiksemateks sammudeks

Kuigi unistada tuleb suurelt, tasub oma ühe aasta plaanide juures jääda ka enam-vähem reaalsuse piiridesse. Seades kättesaamatuna tunduvaid või ebamääraseid eesmärke, võib nende saavutamine liiga keeruliseks osutuda ning kaduda ka motivatsioon. Üks viis realistlike eesmärkide loomiseks on nende väiksemateks, saavutatavamateks sammudeks jagamine. Näiteks kui soovid parandada oma füüsilist vormi, võib eesmärk olla treenida kolm korda nädalas, iga kord 40 minutit. Kui suudad järjekindlalt väikeseid samme astuda, on ka suur lõppeesmärk peaaegu garanteeritud.

Tagasilöökidega toimetulek ja paindlikkus

Pole haruldane, et aasta jooksul ilmnevad ka mõningad tagasilöögid või muutub elu kiireks, mistõttu võivad eesmärgid ajutiselt tagaplaanile jääda. Tagasilöökideks valmisolek ja nende realistlik käsitlemine on aga oluline osa eduteekonnast. Näiteks kui plaanitud keelekursus jääb pooleli, ära lase sel end heidutada, vaid püüa uuel nädalal taas alustada. Ära jää kinni pettumusse, vaid leia endas motivatsiooni uuesti rajale pääseda.

Toetav keskkond ja tugivõrgustik

Sageli aitab motivatsiooni hoida ka toetava keskkonna loomine ja lähedaste inimeste abi. Kutsu sõbrad, pereliikmed või töökaaslased endaga eesmärkide saavutamise teekonnale kaasa – üksteisele toeks olemine kasvatab ühtlasi vastutustunnet ja annab lisamotivatsiooni. Lisaks pakub oma eesmärkide kõva häälega väljahõikamine ka tugevat välist motivatsiooni – nõnda lood justkui lubaduse nii teistele kui ka iseendale, mida naljalt murdma ei kipu.

Uue aasta eesmärkide seadmine ja saavutamine nõuab sageli läbimõeldud plaani ning enesedistsipliini. Kuigi oma unistusteni jõudmine põhineb suuresti järjepidevusel ja paindlikkusel, ära ole enda vastu liiga karm. Oluline on alustada väikestest ja saavutatavatest sammudest ning anda endale teekonnal hingamisrõõmu – väikeseid võite tähistades jõuame peagi ka suurteni.

Lugu ilmus esmakordselt erinumbris „Teejuht jõuludeks“.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena