Mandariinid on jõululaual sageli omal kohal, kuid nende söömisel koos teiste roogadega tasub olla ettevaatlik
(11)Pühadeaegseid maitseelamusi saab nautida ka tervislikult, ilma ülesöömise ja ebameeldivate seedeprobleemideta.
Mandariinid on jõululaual sageli omal kohal, kuid nende söömisel koos teiste roogadega tasub olla ettevaatlik. Mandariinid ei seedu kiiresti ja võivad maos teiste toitude taha „ootama“ jääda. Selline viivitus võib tekitada käärimist ja ebameeldivaid seedeprobleeme. Seega kui soovid jõululaual mandariine, siis söö neid umbes tund enne pearoogade juurde asumist. Nii jõuab organism need seedida ja väldid hilisemaid ebameeldivusi.
2. Punane vein ja sidrunivesi
Kuigi alkohol ei ole seedimisele kasulik, võib üks pokaal punast veini pühadelaua juures olla põhjendatud. Kui vein pole sinu valik, sobib hästi ka sidrunivesi, mis aitab seedimist kergelt stimuleerida. Samas ei ole hea mõte veini ega sidrunivett koos lihatoitudega tarbida, kuna see võib seedimisprotsessi hoopis raskendada. Vältida tasub ka liigset veejoomist söömise ajal – suure koguse vee tarbimine lahjendab maomahla ja muudab toidu seedimise keerulisemaks.
3. Hapendatud kapsas – tervislik valik
Hapukapsas on traditsiooniline talvine roog, mis sobib hästi pühadelauale. Lisaks suurele vitamiinide ja mineraalide sisaldusele sisaldab toorest hapendatud kapsas kasulikke probiootikume, mis toetavad seedimist ja aitavad hoida soolestiku tervist. Kahest supilusikatäiest hapukapsast piisab, et seedimisele kasulikku mõju avaldada. Küll aga võivad suured kogused hapukapsast, kui pole sellega harjutud, põhjustada gaase ja ebamugavustunnet kõhus.
4. Magustoit pigem hommikuks
Pärast pikka õhtusööki on seedesüsteem juba niigi suure koormuse all. Kui vähegi võimalik, võiks raskemad magustoidud jätta hommikuks. Nii saab vältida magusast tekkinud üleliigseid kaloreid ja hommikul alustada päeva meeldiva ampsuga, mis tõstab energiataset.
5. Piira kohvi joomist
Kuigi levinud arusaam on, et kohv toetab seedimist, on tegelikult vastupidine tõsi. Kohvis leiduvad ained põhjustavad küll soolestiku kokkutõmbeid, mis tekitavad vajaduse tualetti külastada, kuid üldiselt koormab kohv seedimist ja raskendab toitainete imendumist. Seega on pühadelauas mõistlik kohvikogustega piiri pidada või valida pigem taimetee.
6. Liiguta – vahepeal tõuse lauast
Pika istumise ajal aeglustub seedimine, mistõttu võiks end pühade ajal vahepeal liigutada. Liikumine aitab seedimist kiirendada ja parandab enesetunnet. Kui istumine on vältimatu, on kasulik vähemalt teha paus ja liikuda korraks laua tagant mujale. Väike liikumine vähendab ka pühadeaegset kehakaalu tõusu.