Ükskõik kus kontsert toimub, või kui lühike või pikk see on, või kui väsinud või ergas ma olen, ma alati järgin seda põhimõtet, et annan igat kontserti nagu see oleks mu viimane. See on midagi, mis on minu jaoks selline püha asi – kontserdi andmine on väga eriline, see energiavahetus, mis selles ruumis tekib.“

Mari jaoks oli püha tunne ka see, kui tema looming kõlas laulu- ja tantsupeol: „Iga muusik teab, et kunagi võib tulla see hetk kus üks laul läheb rahva sekka. Aga tegelikult sa kunagi ei tea millal see juhtub ja kas see üldse juhtub. Aga selle „Sata-sata!“ looga see juhtus ning see oli väga ülev kogu see laulu- ja tantsupeo aeg, kogu selle rahvaga ja rõõmustavate noorte tantsijate ja lauljatega koos olla, seal keskel olla ja sellest osa saada – ma ju osalesin ise lauljana mõlemal peol. See on ikka väga suur tunnustus oma rahva poolt kui niimoodi üks laul läheb lendama ja läheb südametesse ning siiamaani ju kannab, inimesed tahavad seda ikka väga kuulda kontsertidel ja siis me koos laulame.“

Mari Kalkun ja tema looming on südameid võitnud ka Jaapanis ning samamoodi on sealsed kultuurilisfilosoofilised vaated Marile muljet ja mõju avaldanud. Hiljuti Jaapanist kontsertreisilt naasnuna toob ta sealseid võnkeid ka kodumaale kaasa – juulikuus Võrumaal toimuval festivalil Aigu Om saab osa väga erilisest koostööprojektist „Mõts/Mori, kus küünikontserdil musitseerivad koos Maarjamaa esindajana Mari Kalkun kandlel ja lauludega, Jaapanist elektrikitarrist Arata Inoue ning tšellist Kotaro Saito. Festivalil saab ka muid Jaapani kultuuri, eluviisi, ilmavaate killukesi kogeda.

*

Mari Kalkun on laulja ja laulukirjutaja, helilooja ja muusik, pärimusekandja. Tema muusikas sulavad kokku pärimus ning kaasaegne helikeel ja elutunnetus, minevik ja olevik. Meeldejäävad meloodiad ja ruumilised helimaastikud on inspireeritud eesti luulest ja loodusest, regilaulust ja elust enesest. Ta on kasutanud muusika loomisel kandleid, akordioni, kitarri, klaverit, elektroonikat, kuid eeskätt tunneb laulja ära tema vägeva ja nüansirikka hääle järgi.

Mari Kalkunil on cum laude magistrikraad pärimusmuusika laulu erialalt Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ühisõppekavast, aasta õppis ta ning andis ka oma magistrikontserdi Soomes Sibeliuse Akadeemias.

Karismaatilise ja vahetu olekuga lauljana ning omanäolise käekirjaga loojana on ta oma soolokontsertidega pälvinud rohkelt rahvusvahelise meedia tähelepanu. Ta on esinenud enamikes Euroopa riikides, Ameerikas, Kanadas, Uus-Meremaal, Austraalias, Lõuna-Koreas ja Jaapanis ning esindanud Eestit ka mainekal maailmamuusikafestivalil WOMEX. Ta on teinud kaastööd Klassikaraadiole ja BBC-le, löönud kaasa arvukates rahvusvahelistes muusikaprojektides ja teinud koostööd nimekate maailmamuusikutega. Tal on oma plaadifirma Aigu Om Records ning ta korraldab Võrumaal festivali Aigu Om!. Ta on tütre ema ning elab oma esivanemate talus.

Tema trofeeriiulil on Etnokulpe, Tartu Kultuurikandja aunimetus, Eesti Kultuurkapitali aastapreemia, Tallinn Music Weeki artistiauhind, Võrumaa kultuuripärli tunnustus, Aasta Muusiku ja Aasta Folkalbumi auhinnad jpm.

Viimati ilmunud, seitsmes sooloalbum „Stoonia lood“ toob kuulajani vanad eesti müüdid ja kaasaegse võro luule, lennutades need Mari isikliku helikeele ja jutuvestmisoskuse kaudu otse tänapäeva maailma probleemide tulipunkti.

Ajakirja Eesti Naine podcastis „Iga naine on lugu“ tuleb lisaks muusikale ja selle ürgsele väele juttu veel Jaapani kultuurist, loodusest ja maalähedasest elust, kodust ja perest ning elujulgusest.

Marcella Bali tooted leiad marcella.ee e-poest. Sooduskoodiga „Naine10“ on tooted Sinule 10% soodsamad!

Eesti Naine podcast „Iga naine on lugu“

Jaga
Kommentaarid