Mis paneb abielu hästi toimima? On teatud tegevused, mis hoiavad romantikaleeki põlemas
Ameerika psühholoog ja kultuslik suhteekspert John Gottman (s 1942) lähenes abielu uurimisele revolutsiooniliselt. Ta analüüsis abielupaaride harjumusi ja lõi teaduslikule uurimistööle tuginedes meetodi, et muuta just neid käitumismustreid, mis paarisuhteid sagedamini lõhuvad. Dr Gottmani välja töötatud hästi toimiva abielu seitse põhimõtet on otsekohesed, sügava mõjuga ning õpetavad partneritele uusi ja sageli jahmatavaid strateegiaid abielu edukaks toimimiseks.
Värskelt eestikeelsena ilmunud Nan Silveri ja John Gottmani praktiline käsiraamat „Hästi toimiva abielu 7 põhimõtet“ aitab paaridel keskenduda teineteisele ja pöörata tähelepanu väikestele igapäevastele hetkedele, mis kokku liidetuna moodustavadki iga suhte tuuma ja hinge. Ühte raamatusse kokku kogutud praktilised küsimustikud ja harjutused, käitumisjuhised ja oskused aitavad jõuda harmoonilise pikaajalise paarisuhteni ja seda ka hoida.
Jagame raamatust katkendit, mis proovib vastata küsimusele „Mis paneb abielu hästi toimima?“.
Nõuanded, mida ma varem tavatsesin oma töö käigus paaridele jagada, olid üsna sarnased nendega, mida tollal võis kuulda praktiliselt igalt abielunõustajalt: ikka needsamad vanad jutud konfliktide lahendamisest ja suhtlemisoskusest. Ent kui ma oma kiretutele andmetele otsa vaatasin, pidin tunnistama karmi tõsiasja: paaridele „viisakama“ vaidlemise õpetamine võis küll alandada nende stressi sõnavahetuse ajal, kuid sageli ei piisanud sellest, et nende abielule uuesti eluvaim sisse puhuda.
Milline oleks nende paaride õige kurss, sai mulle selgeks alles siis, kui ma analüüsisin selliste abikaasade suhteid, kelle abielu purjetas üle vaevavete pärituules. Miks need abielud niivõrd hästi toimisid? Kas need meisterpaarid olid teistest targemad ja stabiilsemad või oli neil lihtsalt rohkem õnne? Kas nende edu saladusi on võimalik õpetada ka teistele?