KUULA | Sport ja vaimne tervis. Kuidas mõjutavad liikumine ja füüsiline aktiivsus vaimset ja füüsilist tervist?
Eesti Naise podcasti „Vaimse tervise heaks“ stuudios on sel korral spordipsühholoogia magister ja endine viievõistleja Külliki Taylor, kellega saatejuht Rita Rätsepp arutleb selle üle, kuidas psühholoogia toetab sporti ja sportimist ning sport omakorda vaimset tasakaalu.
Eri spordialad esitavad erinevaid psühholoogilisi väljakutseid ja käivitavad erinevaid psühholoogilisi protsesse. Külliki seletab lahti spordipsühholoogia kaks poolt: ühelt poolt võistlussport ehk see, kuidas psühholoogia mõjutab tippsportlasi, kelledele on olulised saavutused, ja teisalt, kuidas liikumine mõjutab tavainimeste psühholoogilisi protsesse.
Inimene on loodud liikuma, aga tänases maailmas liigutakse kahjuks väga vähe. Kuidas aidata leida vaimutugevust, et inimesed oleksid füüsiliselt aktiivsemad? Kui oluline on eneseteadlikkus ja enesedistsipliin? Kuidas ületada barjäärid ja teha esimesed sammud sportimise juurde? Milline oleks optimaalne treeningute maht? Millised spordialad mõjutavad inimesi positiivsemalt?
Kuna saate fookus on suunatud valdavalt naistele, avab Külliki väga põnevalt, mis protsessid toimuvad naise organismis alates 40ndatest eluaastatest. Mis toimub füsioloogias ja psühholoogias ning kuidas sport saab tõsta naiste elukvaliteeti? Kuidas liikumine mõjutab naiste psühholoogilisi protsesse ja milline peaks olema nende treeningintensiivsus, et organismis tekiksid positiivsed muutused? Kuidas sport toetab meie füüsilist, sotsiaalset ja psühholoogilist heaolu?
Lisaks jagab Külliki, et sport on tema jaoks parim psühholoog, ja toob huvitavaid näited, kuidas Inglismaal kasutatakse sporti teraapia võttena.
Viskame õhku ka küsimuse: kas füüsiliselt aktiivsed inimesed on õnnelikumad?