KUULA | Suhtejutud. Miks peetakse eri naistega lapsi saanud meest vingeks, aga samas olukorras naist kerglaseks?
Populaarse Eesti Naise podcast’i „Suhtejutud“ järjekordses episoodis arutasid saatejuhid Heidit ja Risto ühiskonnas levivatest topeltstandarditest meestesse ja naistesse suhtumisel eri juhtumite puhul.
Teema algatus kuulaja kirjast, kus üks õnnetu naisterahvas kurtis, et kuna tal on kolm last erinevate meestega, aga ta on hetkel vallaline, siis suhtutakse temasse sageli negatiivselt. „Miks on see nii, et kui mehel on kolm last eri naistega, siis on see isegi vinge, aga kui naisel on sama olukord, siis arvatakse, et ta on saamatu või kerglaste elukommetega? Nad ju ei tea, milliseid raskusi on mul tulnud üle elada ja miks ma neist meestest lahku läksin,“ tõdeb saatejuhtidele kirjutanud kuulaja.
Mõlemad saatejuhid, nii Heidit kui Risto leidsid esiteks, et tegemist on suhteliselt klassikalise olukorraga. Risto näiteks avaldas, et ta on selle üle mõelnud ja tema mehena ka ei saa aru, et miks sellistes olukordades naistest nii arvatakse. „Ma ei saa sellest aru, sest ma ei näe selles olukorras erinevust sama olukorraga meestest. Miks peaks neid olukordi eristama? Mehed ja naised on ju samal pulgal,“ mõtiskles Risto.
Hedit avaldas aga, et enda kõnepruuki jälgima hakates avastas ta, et sageli on ta kõnepruugis ka topeltstandarditega. „Näiteks sõnade vulinal öelda rahumeelselt, et „aa, tal on kolm last kolme eri mehega“, et so what? Miks see peaks oluline olema rõhutada? Mis tähtsust sellel on?,“ rääkis Heidit.
Miks ikkagi ühiskonnas sellised eristandardid meeste ja naise suhtes kehtivad ja kuidas neid murda? Kas ka ajakirjandusel on selles mingi roll? Mida teha, kui oled standardolukorda - näiteks sul on oluliselt noorem/vanem kallim - sattunud ja sind hukka mõistetakse?
Kuula saadet, mõtle kaasa ja saada ka enda tekkinud küsimused Heiditile ja Ristole: heidit.kaio@eestinaine.ee.