Lähene ilule terviklikult
Kas terve, vitaalse, noorusliku ja kauni naha saamiseks piisab vaid nahahooldusest? Tegelikult ei, hooldama peab kogu organismi. Anny Särakooli kosmeetiku Annely Kutsari nõuanded aitavad sul püsida kauni ja säravana nii väljast kui ka seest.
„Tead, ma käisin fantastilises näohoolduses, kus kõike tehti nii teistmoodi, nii kõikehõlmavalt,“ jagab mulle sõbranna, ise särades kui täiskuu. Ühele massaažile järgnes teine ning ette võeti nii mitmed piirkonnad, et lõpptulemusena oleks justkui kogu keha uueks saanud. Tuli välja, et sõbranna koges salongis holistilist ilurituaali, ning mõistagi tekkis mul huvi – mida holistiline lähenemine ilule üldse tähendab ja kas võiksime seda igapäevaselt ka ise kodus kogeda? Sest kui tulemus on selline, tahame seda ju kõik!
Vastused tärganud huvile saan holistilise ilu usku kosmeetikult Annely Kutsarilt. „Holistiline tähendab tervikut arvestav,“ selgitab ta. Tema sõnul ei saa iluhooldus keskenduda vaid ühele, näiteks naha eest hoolitsemisele, vaid arvesse tuleks võtta kogu keha ja isegi meeli – seetõttu kogetaksegi holistilist rituaali kõigi meeltega ja hoolitsuses saab poputatud ja läbi käidud rohkem kui pelgalt nahk. „Me oleme üks süsteem, kus tervik koosneb justkui eri osadest, kuid kõik osad peegeldavad üksteise seisundit. Kortsukesed ja armid, vistrikud, naha toonus ja sinised rõngad silmade ümber annavad meie kohta palju rohkem infot kui lihtsalt visuaalne pilt.“
Et holistiline lähenemine hõlmab tervikut, siis nõuab see teadmisi inimese anatoomiast, füsioloogiast ning energeetikast. On üsna tavapärane, et kaasatakse ka teisi spetsialiste, näiteks nõelraviarst, toitumisspetsialist või bioresonantsi asjatundja.
Mida me võiksime ise iga päev teha, et säravad ja kaunid välja näha? Annely nõuanded on järgmised.
Regulaarsus on edu võti
Enesehooldus peab olema rutiinne tegevus, midagi, millest pead kinni igal ajal. Mõistagi võivad aastaaegade vahetudes keha ja naha vajadused muutuda ning siis tuleb uute vajadustega ka arvestada, kuid põhirutiin peaks samaks jääma. Kui ise ei oska, tasuks sobilik rutiin ja nahahooldustooted läbi arutada spetsialistiga, kes mõistab sinu nahka ja vajadusi.
Regulaarsete tegevuste hulka võiks kuuluda ka paar korda aastas tehtav korralik soolepuhastus, sest kõik, mis toimub meie sees, peegeldub nahal. Nahk on kõige suurem organ ja väga oluline organismi jääkainete väljutuskanal – mis ei tule välja soole kaudu, tuleb välja läbi naha.
Hoia põhirutiin paigas
Kõige tähtsam on nahka iga päev vastavalt vajadusele puhastada. Puhastustoode olgu hell naha ja mikrobioomi vastu, samas peab see suutma lahustada naha pinnal leiduva tolmu, meigi, rasu ning võimalikud jääkained, mis kehast väljuvad või väliskeskkonnast lisanduvad.
Miinimumprogrammi peaks kuuluma ka lümfitööd ergutav praktika ja enesemassaaž. Näiteks panevad lümfisüsteemi tööle hommikune jooga, kerge võimlemine või kasvõi kolmeminutiline keha raputamine, samuti enne dušši keha kuivharjamine. Tähtis on valida praktika, mis sobib niivõrd hästi, et teed seda kindlameelselt iga päev.
Viimaks on olulised naha vajadustele sobiv näoõli või -kreem ning näomassaaž. Viimast võib teha näppude või muu vahendi abil, näiteks on väga tõhus kansa wand, mille vasesisaldusega otsik toimib antibakteriaalselt ja põletikuvastaselt. Häid tulemusi annab ka ultraheliga gua sha – väikeste näsakestega kergelt võdisev vidin, mille kasutamine lisaks näopuhastustootele annab eriti hea tulemuse just probleemse naha korral. Või kui kasutatakse palju meiki ja see on vaja korralikult eemaldada.
Kui põhirutiin on paigas, võib lisada nahale parasjagu kõige sobivama seerumi, maski ja erihoolitsuse salongis. Siingi on parim tulemus saavutatav regulaarsusega.
Armasta vett ja päikest
Kahtlemata on esikohal struktureeritud vesi, tänu millele jõuavad toimeained rakkudesse ja jääkained välja, ning paneb kõik süsteemid korralikult toimima. Looduses on vee struktureerijateks voolamine, päikesekiired, tuuleiilid, mineraalid, taimed jne. Puhas allikavesi on parim näide. Samas struktureerib vett päikesevalguse ja mineraalide kaasabil ka inimese keha. Selleks võib joogiveele lisada terakese Himaalaja soola või selleks ettenähtud mineraalide segu.
Veega samal pulgal on päikesevalgus. Päikesevalgus jaguneb eri värvi kiirteks ja igal värvil on meie keha toimimisel oluline roll. Seetõttu on hästi tervistav vaadata palja silmaga päikesetõusu, mis annab valgusekoodid ajule ja silmadele, et reguleerida tsirkadiaanrütmi. Tsirkadiaanrütm on loomulik, sisemine protsess, mis reguleerib une-ärkveloleku tsüklit, kuid eelkõige on tähtis teada, et sellele rütmile allub sisenõrenäärmete ja mitokondrite töö korraldamine.
Võime määrida peale või sisse võtta kogu maailma imerohud, kuid ennekõike tuleb korda saada meid käivitav signaalsüsteem, et olla terve, vitaalne, noorusliku ja kauni nahaga.
Austa keha mikrobioomi
Naha mikrobioom on miljarditest eri mikroobidest koosnev ökosüsteem, mis kaitseb nahka patogeenide eest, olles meie esmane kaitseliin. Sarnaselt soolestiku mikrobioomiga on bakteritel, seentel ja viirustel tähtis roll meie organismi kaitsmisel ja immuunsüsteemi tugevana hoidmisel. Samuti aitavad need mikroorganismid nahal toota hüaluroonhapet ja muid niisutavaid tegureid, säilitades samal ajal pH-taseme ja aidates värskendada tervet nahka, mis mitte ainult ei näe parem välja, vaid ka vananeb aeglasemalt.
Eelkõige tasub silmas pidada, et tugev kaitseliin koosneb paljudest ülitundlikest organismidest. Sünteetiliste kemikaalide ja tugevatoimeliste ainetega kokkupuutumine võib mikrobioomi tasakaalu kahjustada. Seega kasuta ainult mikrobioomisõbralikke tooteid, mitte üksnes nahahooldustooteid, vaid ka pesuvahendeid, kodupuhastusaineid jms.
Samuti on mikrobioomi hoidmisel oluline õige toitumine – rafineeritud toiduained, eriti suhkur ja stimulandid, häirivad mikrobioomi funktsioneerimist.
Mikrobioomi mõjutab ka meie meeleolu. Stressis keha on happeline ja meile kasulikud mikroorganismid ei talu liiga happelist keskkonda. Hoolitse vaimse tervise eest!
Leia tooted, mida usaldad
Kõiki toimeaineid ei suuda ükski inimene pidevalt jälgida. Seega on lihtsaim viis leida sobiv tootesari ja jääda sellele kindlaks. Uuri, kas brändi eetika nii tootmisel kui ka toimeainete valikul lähtub sellest, et oleme osa loodusest ja ökosüsteemist.
Naha pinnale kantud ained imenduvad kehasse umbes kahekümne sekundiga. Seega tuleb silmas pidada, et kõik, mis peale määrime, mõjutab kogu organismi. Valikut aitab teha lihtne reegel: kui koostisaine ei tohi suhu sattuda, ei saa seda ka nahale määrida.
Proovi:
Probiootikumidega puhastuspiim Esse Sensitive Cleanser. Hind 55.50
Niisutav ja rahustav seerum Mádara SOS Hydra Repair Intensive Serum. Hind 39.95
Retinooliga ööseerum The Organic Pharmacy Retinol Night Serum. Hind 38.99
Niisutav roosiõli näole Neal’s Yard Remedies Rehydrating Rose Facial Oil. Hind 34.90
Hüaluroonhappega niisutusgeel Tata Harper Hyaluronic Gel Moisturizer. Hind 143.-
Antioksüdantidega säraandev seerum REN Glow & Protect Serum. Hind 58.99