Tatjana astub kohvikusse ja nähes mind, lehvitab rõõmsalt. Tema käes on eesti keele õpik, pärast meie kohtumist ruttab ta tundi Tartu Rahvaülikooli. Eeskätt tunnen huvi, kuidas ta just Tartusse sattus. Vastus on lihtne: kaks aastat tagasi tuli Eestisse tema tütar, kes läks Tartu Ülikooli bioloogiat õppima. Tatjana on käinud tütrel kaks korda külas, kuid pole ette kujutanudki, et jääb siia kauemaks.

Saltovka linnaosa, kus Tatjana elas, tunnistati Harkivi enim purustatud piirkonnaks. Selle tihedalt rahvastatud elamumassiivi pihta tulistatakse regulaarselt. „Varem tavatsesime öelda, et mitmekorruselistel paneelmajadel pole hinge. Nüüd nutame neid taga, nagu oleksid need pühakojad, kus oleme palvetamas käinud…“ hakkab Tatjana nutma, meenutades oma kodulinna.

Enne sõda töötas Tatjana suure ettevõtte pearaamatupidajana, lisaks on ta andnud konsultatsioone psühhoterapeudina. Ta ütleb, et Harkivis õnnestus tal üles ehitada oma unistuste elu: „Mu elu oli imeline. Ma reisisin, tegin tööd, mida väga armastan, olin saamas teist haridust. Nüüd olen ma kaotanud kõik, mis mul oli.“

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid