1. Kõrge vererõhk näitab, et süda peab tegema rohkem tööd, et suruda verd läbi soonte. Rohkem tööd tähendab suuremat lihast. Kui muidu on suurem lihas uhkuseasi, siis südame puhul võib see kaasa tuua elu noaterale seadvad haigused. Kõrge vererõhu tõttu kahjustuvad veresooned. Asja teeb veelgi halvemaks see, kui veresoontesse hakkab kogunema kolesterooli – kitti, mis omakorda viib ateroskleroosi ehk lupjumiseni.

2. 90–95 protsendil kõrge vererõhuga inimestest on tegemist esmase hüpertensiooni ehk kõrge vererõhuga, mida ei tekita mõni teine haigus või ravim. Enamik eksperte on seisukohal, et sel on palju põhjusi, millest kõiki ei osatagi veel kindlaks teha. Eri inimestel on need tegurid erinevad. Mõnel piisab toidu soolasuse piiramisest, et vererõhk kontrolli alla saada, teisel kehakaalu vähendamisest.

3. Vananedes muutuvad veresooned rabedamaks ja südamel on raskem neist verd läbi pressida, mistõttu tõuseb vererõhk. Vanematel inimestel võib kõrge vererõhk tähendada seda, et normist kõrgem on vaid ülemine vererõhk, alumine vahel vananedes isegi alaneb. Selliseid juhtumeid on keerulisem ravida, sest pole ravimeid, mis mõjuksid ainult ühele näitajale.