REPLIIK | Karmen Joller: AI on meie tulevik ja selle kasutamist tuleks juba praegu kõigil harjutada
(85)Nädala alguses Delfis avaldatud intervjuus tunnistas riigikogu liige ja perearst Karmen Joller, et kasutab ka oma töös aeg-ajalt tehisaru abi ning pani inimestele südamele, et AI on meie tulevik ja selle kasutamist tuleks juba praegu kõigil harjutada.
„AI on Eestis juba mitmel pool kasutusel, näiteks kasutavad perearstid kliinilist otsustustuge, kus AI toob esile olulised faktid patsiendi kohta, analüüsides kõiki varasemaid ravilugusid,“ selgitas ta. „Nii ei jää tähelepanuta näiteks kolesteroolitõus või korduvalt mõõdetud kõrge vererõhk. Samuti annavad üldkasutatavad AI-d häid mõtteid selle kohta, kuidas patsiendiga edasi tegeleda. Ei tohi aga unustada, et üldkasutuseks mõeldud AI-le me inimeste isikuandmeid avaldada ei või ja soovitustesse tuleb suhtuda reservatsioonidega. Meditsiinis kasutatavatele AI-dele on väga ranged nõuded.
Me oleme e-riik. Juba kuus-seitse aastat tagasi rääkisin meie IT-asekantslerile, et meil oleks vaja kõnetuvastusega tarkvara, mis aitaks teha kokkuvõtte patsiendi ja arsti vahelisest vestlusest ja läbivaatusest või oleks toeks analüüsivastuste kiirel leidmisel, kuid toona tundus selline tarkvara utoopiline, sest meil oli palju pakilisemaid IT-tulekahjusid, mida lahendada.“
Muuseas nõustub Joller ajakirjaniku väitega, et töösse uppunud perearst pääseks tehisaru kasutades õudsest kirjatööst ja saaks rohkem aega inimesele pühendada. „Täpselt!“ ütles tuntud perearst.
REPLIIK on Eesti Naise veebis ilmuv uus rubriik, kus igal reedel toome esile ühe käesoleval nädalal välja öeldud märkimisväärse mõtte mõnelt eesti naiselt. Teema võib puudutada lihtsa inimese argielu, ühiskonnas olulist arutelu või naiste elu puudutavaid nüansse - piiranguid ei ole. Märkasid mõnda rubriiki sobivat mõtet? Jaga seda meiega eestinaine@eestinaine.ee.