Küsimusele, millest ta täna unistab, vastab ta: „Ma vist juba elangi seda elu, millest ma unistan. Aga minu eesmärk on see, et kuidas hoida seda rahu- ja tasakaalutunnet järjepidevalt, et ühelt poolt on mul hea, mugav ja ma hoian ennast, olen aus enda vastu. Aga samas panen end ka olukordadesse, mis on põnevad ja lähevad mugavustsoonist välja.

Minu jaoks on elu ja selles tasakaalu otsimine nagu slackline’il kõndimine: terve elu ongi see, et sa kõnnid sel ühest otsast teise. Algul on sel tasakaaluliinil püsimine väga keeruline. Saad selle selgemaks, aga siis tuleb mingi tuuleiil, mis seda kõigutab ja kukud korraks maha. Ronid peale tagasi, aga siis võibolla tuleb sinna keegi teine veel peale, mis seda kõigutab. Ja see tasakaalu hoidmise mäng ei lõpe kunagi. Ma unistan sellest, et mul oleks piisavalt energiat, et selles kõiges navigeerida ja ikkagi seal slackline’i peal püsida.“

Tegeleb palju endaga, et oleks energiat laste jaoks

Kahe väikese poja emana (Villem on 6 ja Kuu 3-aastane) leiab Sandra, et tema jaoks on väga oluline see, et miks oma harjumusi ja eluviisi muuta. „Minu jaoks on peamine energia planeerimine ja sellega tegelemine: ma tahan, et mul oleks energiat tegeleda oma asjade ja loominguga ning ma tahan ka, et mul oleks energiat oma laste jaoks. Kui ma tegelen iseendaga ja mul on energiat, siis ma olen ka kõvasti parem ema oma laste jaoks: ma suudan palju rohkem kohal olla, pühenduda ja tegeleda, olla nendega päriselt koos,“ räägib Sandra ühest olulisest motivaatorist oma enesearenguteel.

Küsimusele, et mis on talle oma laste kasvatamisel oluline, vastab ta: „Kasvatamine käib läbi eeskuju ja kui tahan nendes midagi muuta, siis pean seda eelkõige endas muutuma ja selleks peabki olema energiat. Minu jaoks on oluline teema ka ekraanide kasutamine ja ekraaniaja teadlik doseerimine, millest neile räägin viisil, et nad saaksid ka ise aru sellega seonduvatest ohtudest. Püüan neid suunata, et nad ise avastaksid elu, et neil oleks huvi, motivatsiooni, loovust. Me räägime lastega hästi palju ja ma räägin nendega ka tunnetest, julgen nende ees nutta kui näiteks miskit sisemuses üle keeb. Proovin neid ka võimalikult palju kaasata – ma ei maksa kodutööde eest raha, sest kõik panustavad kodu tegemistesse. Kindlasti on oluline ka palju liikuda ja sporti teha. Ja püüan neile kaasa anda selle turvatunde, et nad julgeks küsida abi – ükskõik mis juhtus, et nad julgeks pöörduda mu poole, et meil oleks usaldussuhe. See ongi põhjus, miks ma tegelen iseendaga – et mul oleks jaksu selle kõige jaoks.“

„Ma ei taha olla selles hetkes kus kümne-viieteist aasta pärast on lapsed kasvanud nii suureks ja ma ei märganudki, sest ma olin väsinud. Ei taha tunda seda kahetsusetunnet,“ lisab ema ja naine, kes suure kirega tegeleb oma elu edendamise ja juhtimisega ning jagab oma oskusi ka teistele. Koos Killu Kolsariga viib Sandra läbi kogemuskoolitusi „Asi on minus!, mille fookuses on harjumused, mõtte- ja käitumismustrite muutmine ja enese teadlikum juhtimine praktiliste tööriistade abil.

Ajakirja Eesti Naine podcastis tuleb Sandra Sillamaaga juttu muusikast ja Trad.Attack!ist, läbipõlemisest ja ärevusest, tuimestamisest ja ehedusest, emaks olemisest ja energia loomisest, elus navigeerimisest ja enesearengust ning paljust muust huvitavast.

*

Sandra Sillamaa on üks tänase Eesti pärimusmuusika sümboleid – muusik, keda teame peamiselt torupillimängijana ansablist Trad.Attack! koos Jalmar Vabarna ja Tõnu Tubliga. Aga lisaks sellele ka bändidest Paabel ja Ro:Toro, ta on kaasa löönud veel ka muusikalistes kollektiivides Svjata Vatra, Trostan, Noored Moosekandid, Da Fanki Prodzekt, Akkab Tulema. Trad.Attack! on esinenud kümne aastaga 39 riigis, mänginud mainekatel showcase-festivalidel, andnud välja viis albumit ja pälvinud ohtralt auhindu.

Viljandi Kultuuriakadeemiast pärineb Sandra magistrikraad pärimusmuusika erialal, aga ta on õppinud ka Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias sopransaksofoni.

Lisaks on Sandra ka arengutreener ning korraldab erinevaid koolitusi, laagreid ja annab seminare ettevõtetele ja kollektiividele. Koos Killu Korsariga asutasid nad enesearengule keskenduva koolitusagentuuri Asi On Minus, koos pakuvad nad kogemuskoolitusi.

Koos endise abikaasa Jalmar Vabarnaga kasvatab Sandra kahte poega. Talle on oluline ehe elu ja isiklik arengutee, uni, planeerimine, toitumine, liikumine ja ekraanivaba aeg, Sandrale meeldib ka lugeda, trenni teha ja endurotada.

Sandra Sillamaa

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid