Deisi ja Alver on noored tudengid, kelle eesmärk on igakuiselt vähemalt väike osa sissetulekust kõrvale panna. Kuigi see õnnestub neil üldiselt hästi, on pühadeaeg mõnevõrra keerulisem. „November ja detsember on minu jaoks alati eriliselt planeerimist vajavad kuud. Tavaliselt vähendan novembris oma sääste poole võrra, et jõulukulutused katta. Ka kingituste ostmisega alustan juba novembris – koostan nimekirja, kellele mida osta, ja otsin internetist soodsamaid pakkumisi. Igal aastal kasutan ära e-esmaspäeva ja musta reede kampaaniad. Seega on mul tihti detsembri alguseks kingitused soetatud,“ rääkis Haapsalust pärit Alver.

Novembrilõpu kampaaniaid kasutas kingituste ostmiseks ära ka Põlvast pärit Deisi, kes alustas samuti kingituste nimekirja koostamisega varakult. „Kingituste pealt ma eriti kokku ei hoia – mulle meeldib teha kingitusi, mida inimesed endale ise osta ei raatsi. Sel aastal tegin kõik kingiostud e-esmaspäeval ja mustal reedel. Novembri kulutused olid küll selle tõttu suuremad, kuid tänu kampaaniatele hoidsin kokku pea 50% toodete täishinnast. Lisaks sain detsembrikuule vastu minna hea tundega, sest kõik kingitused olid olemas ja meel rahul!“ tõdes neiu.

Deisi andis hea soovituse uueks aastaks, mida plaanib ka ise järgida: „Aasta alguses tee nimekiri inimestest, keda 2025. aastal sooviksid nende tähtpäevadel meeles pidada – sünnipäevad, pulmad, nimepäevad, jõulud jne. Kohe aasta algusest hakka tähele panema, millest keegi räägib ja mida nad võiksid kingituseks tahta. Pane need soovid tabelisse ja otsi juurde ka nende asjade hinnad. Kui eeltöö on tehtud, saad sooduspakkumistel silma peal hoides asjad ära osta ja ülejäänud raha kõrvale panna. Ühelt poolt aitab selline planeerimine kulusid kokku hoida, teisalt annab see parema ülevaate aasta eelarvest.“

Kingitustest tähtsam on koos veedetud aeg

Kuigi mõlemal noorel kulus kingituste tegemiseks raha, on nad leidnud viise ka jõulude tähistamise pealt kokku hoida. Deisi näiteks naudib kohvikutes ja restoranides kohtumise asemel sõpradega ühist aega looduses jalutades või kodus jõulufilme vaadates. Alveri pere on teinud kokkuleppe, et suuri kingitusi omavahel ei tehta ning selle asemel panustatakse ühiselt headesse maitsetesse jõululaual. Ta lisas, et kulude kokku hoidmiseks otsustasid nad partneriga, et sel aastal teevad nad teineteisele kingitused ise käsitsi. „Pean tunnistama, et see lisab jõuluaega mõnusat elevust ja rõõm kingitusest on veelgi suurem,“ tõdes noormees.

5 finantssoovitust pühade ajaks:

  1. Alusta planeerimisega varakult – koostatud kinginimekirjad ja eeltöö aitavad leida parimad pakkumised.

  2. Kasuta sooduspakkumisi targalt – sooduskampaaniad võivad olla suurepärased võimalused, kuid pea kinni ostunimekirjast, et vältida impulssoste.

  3. Tee pere- või sõpruskonnas kingitused ise või katke kingituste asemel ühine jõululaud.

  4. Leia sõpradega kohtumiseks tasuta tegevusi – jalutuskäigud looduses, kodune filmiõhtu või ühine jõulukaunistuste meisterdamine on soodsad ja meeleolukad alternatiivid.

  5. Pea meeles, et jõulud on koosolemise püha – parim kingitus on alati üheskoos veedetud aeg!

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena