Otsus, mis seab naiste elud ohtu. Taliban keelab naistel osaleda õenduse koolitustel
(23)Afganistani õpilased ja aktivistid on teravalt hukka mõistnud Talibani otsuse keelata naistel õenduse kursustel osaleda, hoiatades, et see samm toob kaasa surmavaid tagajärgi naiste tervishoiule.
Inimõiguste organisatsioonid on Talibani otsust nimetanud „tahtlikult teadmatuse aktiks“. Kuigi ametlikku määrust avalikult ei avaldatud, kinnitasid mitmed meediaväljaanded, et otsus kuulutati välja Talibani tervishoiuministeeriumi kohtumisel esmaspäeval ja edastati koolitusasutustele kohe pärast seda, vahendab The Guardian.
Kabulist ja teistest provintsidest pärit õenduse õpilased ja meditsiinikoolitajad kinnitasid, et nende kursused on peatatud. „Valmistusin esmaspäeva õhtul testiks, kui sain oma õpetajalt sõnumi, et instituut suletakse,“ ütles 22-aastane õenduse tudeng Sahar*. „Ma ei suutnud nutmist lõpetada. See oli minu viimane lootus.“
Herati provintsis kogunes grupp naistudengeid, et protestida tervishoiuteaduste instituutide sulgemise vastu. „Ühiskond, kus pole naissoost arste või meditsiinitöötajaid, on hukule määratud,“ sõnas Kabulist pärit meditsiinitudeng ja aktivist.
Rahvusvahelised inimõiguste organisatsioonid liitusid Afganistani naistega, kritiseerides keeldu ning avaldades muret naiste õiguste ja tervishoiu juurdepääsu üle.
Amnesty Internationali aktivist ja kampaaniajuht Samira Hamidi kommenteeris: „See on äärmiselt teadmatust näitav samm Talibani poolt, kes jätkavad sõda naiste ja tütarlaste vastu Afganistanis. See drakooniline otsus avaldab laastavat pikaajalist mõju miljonite afgaanide, eriti naiste ja tütarlaste eludele. Afganistanis, kus inimesed järgivad traditsioonilisi ja kultuurilisi norme, ei lubata naistel enamikus riigi osades end meeste poolt ravida või kontrollida. Selle keeluga ei ole enam ühtegi õde, naissoost labori- ega meditsiinitöötajat, kes saaksid kontrollida naispatsiente.“
Human Rights Watchi esindaja Heather Barr lisas: „Kui keelata naistel käia meessoost tervishoiutöötajate vastuvõtul ja samal ajal takistada naistel tervishoiutöötajaks õppimist, on tagajärjed selged: naised jäävad tervishoiuteenustest ilma ja surevad.“
Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel suri 2020. aastal Afganistanis iga 100 000 sünnituse kohta 620 naist, samas kui Suurbritannias oli see näitaja vaid 10. Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni reproduktiivtervise agentuuri UNFPA andmetel vajab Afganistan veel 18 000 kvalifitseeritud õde, et tagada naistele piisav arstiabi.