Vilniuses MO Museumis avati kevadel suurnäitus „Meil seda ei tehta. Intiimsus, normid ja ihad Balti riikide kunstis“. Väljapaneku kuraatorid on Inga Lāce Lätist, Adomas Narkevičius Leedust ja Rebeka Põldsam Eestist. Näituse fookuses on seksuaalsuse ja soosuhete kujutamine Balti riikide kunstis 1960. aastatest tänapäevani.

Me läheme näitusele teadmata täpselt, kui massiivne väljapanek meid ootab. Alguses plaanisime muuseumi jaoks umbes paar tundi, aga tegelikult veetsime seal pool päeva. Lisaks maalikunstile ja skulptuuridele on näitusel nii palju videoid ja muid süvenemist nõudvaid teoseid ning kõige vaatamine võtab aega. Kui paari tunni pärast kõhud korisema hakkavad, sööme all restoranis ülimaitsva lõuna – MO Museumi restos on üsna soodsad, aga keele alla viivad lõunapakkumised – ja siis läheme kohe näitusele tagasi. See on suurim näituseelamus mitme aasta jooksul, tõesti soovitame! Meie veetsime näitusel kokku umbes neli tundi ja isegi sellest jäi veel natuke väheks.

Näitus tutvustab Leedu, Läti ja Eesti ligi 130 kunstniku 300 kunstiteost dialoogis uusima uurimusega Balti riikide seksuaalsuse ajaloost. Teosed pakuvad intiimseid mõtisklusi ja fantaasiaid sugude, perekonna ja seksuaalsuse teemal, taustaks Nõukogude okupatsiooni järgsed ja hiljem üha muutunud ühiskondlikud normid.

Näituse pealkiri on inspireeritud Česlovas Lukenskase 1984. aasta joonistusest „Meil seda ei tehta“ ja omamoodi folklooriks saanud ütlemisest, et Nõukogude Liidus seksi ei olnud. Näitusel eksponeeritud kanoonilised teosed astuvad ootamatusse ja mängulisse dialoogi eri põlvkondade ja riikide kunstnike vähem tuntud töödega.

MO Museumi juhataja Milda Ivanauskienė sõnul on idee vaadata kunstiteoseid läbi kehalisuse, soolisuse ja seksuaalsuse prisma küpsenud pikka aega, mida on venitanud muu hulgas teemat ümbritsevad tabud. „Näitusel näeb eri aegadest, riikidest ja kunstimeediumites teoseid, mis ei räägi ainult sellest, kuidas tegelikkus pidi välja nägema, vaid ka sellest, mis oli deklaratiivsete fassaadide taga. Alati on olemas normatiivsele alternatiivsed ideed, kogukonnad, elustiilid ja väljendusviisid. Loodame, et näitus loob turvalise ruumi, kus saab avatult ja eitamiseta erinevustest mõelda ja luua võimalusi konstruktiivseks aruteluks,“ ütleb Ivanauskienė.

MO Museumi uus näitus juhib tähelepanu ka LGBT+ kogukonna esindatusele kunstis alates 1970. aastatest. Kuraator Inga Lāce sõnul on Balti riikide poliitikas näituse kokkupaneku ajal toimunud nii mõnedki muutused, kuid halvustav suhtumine seksuaal- ja soovähemustesse püsib. See näitab, et nendel teemadel on oluline rohkem rääkida.

„Lätis kehtestati mullu novembris lõpuks ometi samasooliste paaride tsiviilpartnerluse seadus, Eesti on kehtestanud abieluvõrdsuse, samas pole Leedus isegi partnerlusseadust. Nüüdisaja kunstnike kaasamine sellesse arutellu on väga oluline muuhulgas see, et noorte põlvkond räägib julgesti kaasa selles, mis varem vaikiti või suruti maha,“ ütleb Inga Lāce.

Näitus on avatud 8. septembrini. Loe lähemalt näituse kohta SIIT!

Vaata galeriid näitusest:

Pärastlõuna: avasta peidetud pärleid

Pärast muuseumikülastust on paras aeg jalutada veidi linnas ringi. Kui Vilniuse ajaloolised monumendid ja UNESCO maailmapärandi nimistus olev vanalinna on juba avastatud, siis tasub pöörata pilk peidetumatele aaretele selles ilusas linnas. Lithuania Travel, Leedu riiklik turismiarendusagentuur, on koostanud nimekirja Vilniuse peidetud pärlitest, mille hulgast leiab veidraid kohvikuid ja restorane, ebamaist tänavakunsti, hubaseid vintage-poode ja palju muud.

1. RoseHip Vegan Bistro. Neoontuledes silt kirjaga „Tulevik on vegan“ tervitab üheti nii neid kundesid, kes end juba taimetoidule pühendanud on kui ka uustulnukaid, kelle huvi vegan-maailma vastu on alles alanud. Restoranile andis nime kohalik supertoit kibuvits ning söögikoha atmosfäär käib nimega käsikäes ja on roosades toonides kaunistatud. Menüü muutub koos aastaaegade vaheldumisega — sööjatele pakutakse erinevaid Buddha kausse, seentest ja jakast tehtud taimetoiduburgereid ning palju muud maitsvat.

Aadress: B. Radvilaitės g. 7 and Pylimo g. 22D, Vilnius

2. Black Lodge Cafe Speakeasy. See draamasarjast „Twin Peaks“ inspiratsiooni saanud kohvik pakub privaatset elamust kuni kolmele inimesele korraga ja rõõmustab David Lynchi loodud sarja fänne teleekraanilt nähtud müstilise punase toaga.

Taustaks lõputult mängimas üks ja sama lugu, saavad külalised nautida kõhedusttekitavat, ent samas üllatavalt hubast atmosfääri. Ilmselt pole üllatav, et kohviku menüü on väga lühike: nautida saab vaid kirsipirukat ja „põrgulikult head“ kohvi. Nende kahe kombinatsioon oli sarja peategelase Dale Cooperi lemmik.

Aadress: Užupio g. 13, Vilnius

3. Užupis. Tuntud ka kui isehakanud vabariik, on Užupis omamoodi riigike keset linna. Sel on oma valitsus, hümn, traditsioonid ja isegi põhiseadus. Užupise individuaalset vabadust, avatust ja tolerantsi ülistavas konstitutsioonis on 41 teesi. Muuhulgas tuuakse välja, et igaühel on õigus olla õnnelik ja igal koeral on õigus olla koer. Need punktid illustreerivad hästi piirkonna vabameelset õhkkonda. Užupis on täis veidrat tänavakunsti, skulptuure ja pop-up installatsioone ning selle boheemlaslik õhkkond ilmutab end igal nurgal.

4. Peronas. Vilniuse raudtee ääres asuv industriaalbaar Peronas on end sisse seadnud vanas jaamahoones, mis ehitati 1950. aastal ning oli eelkõige vahepeatuseks Peterburi ja Varssavi vahel reisijatele. Baarist on saanud armastatud kohtumispaik nii kohalike kui turistide seas. Aeg-ajalt korraldatakse Peronases ka kunstinäitusi ja see on koduks ikoonilisele Tony Soprano kujule, mille lõi skulptor Donatas Jankauskas.

Aadress: Geležinkelio g. 6, Vilnius

5. Baltic Shamans. Užupise südames asuv Baltic Shamans on õdus kunstigalerii ja -pood, mis keskendub Leedu traditsioonilise paganliku käsitöö tutvustamisele. Valikust leiab naturaalseid kividest ehteid, autentseid Leedu muusikainstrumente, mesilasvahast küünlaid ja palju muud. Vaid mõned aastad tegutsenud poest on saanud üks populaarsemaid inimeste hulgas, kes otsivad midagi erilist ja Leedule omast.

Aadress: Užupio g. 2, Vilnius

Užupis - riigike keset linna

Leedu linnaturismi kohta leiad rohkem infot Lithuania Traveli veebilehelt.

Õhtu: Michelini tärnid jõudsid Vilniusse kohale – restoranisoovitus!

Leedus oli vaid loetud päevad tagasi suursündmus – kauaoodatud Michelini tärnid jõudsid lõpuks kohale. Nii hea meel oli näha, et meie lemmikrestoran Nineteen18 sai üheks neljast Michelini tärniga tunnustatud restoraniks Vilniuses. Saime seal veidi üle aasta tagasi imelise toiduelamuse ja kindlasti soovitame, kui vähegi võimalik, seda restorani külastada.

Reisile kutsus meid STASYS muuseum.

Jaga
Kommentaarid