Psühhoterapeut avaldab, mis aitab suhte alguses aimu saada, kas partner on võimalik vägivallatseja
„Ettevaatust, kui partner hakkab sulle selgeks tegema midagi stiilis „oled oma vajadustest valesti aru saanud“ või „sa tunned valesti“ või „ma ütlen, mida sa tundma pead“,“ nendib psühhoterapeut Mirjam Püvi, kes on nõustanud vägivalda kogenud naisi tugikeskustes üle Eesti 2014. aastast.
Püvi sõnul on teadlikkus lähisuhtevägivalla kohta viimastel aastatel kindlasti paranenud. „On suurenenud naiste hulk, kes minu juurde jõudes on juba päris hästi kursis vägivalla mustritega, mida mees kasutab, ja samuti näevad nad enda n-ö taluvuspiiride vigastusi.
Püvi kinnitab, et mida varem naine pöördub, seda varasemas etapis ta tuge võib saada. Oma kümneaastase praktilise kogemuse pealt võib terapeut öelda, et naise psüühiline ettevalmistus on üks põhiasju, mis aitab olukorda kardinaalselt muuta. „Kui kannatanud minu juurde jõuavad, võivad nad olla vägagi erinevas lähisuhtevägivalla etapis,“ jätkab Püvi. „Sageli on nad oma elumustri muutmise lävel ja äärmiselt ebakindlad, hirmunud, eheda iseendaga kontakti kaotanud, traumeeritud. Palju toimub esmakordset ja tundmatut. Võimalik, et loosse on juba kaasatud politsei, lastekaitse ja prokurör. Teinekord hakkab see kõik alles vajalikuks osutuma.“
Kui tunned ohtu, sinu või su laste elu on ohus, helista kohe politseisse hädaabinumbril 112.
• Ohvriabi ööpäevaringne kriisitelefon 116 006 (välismaalt helistades +372 614 7393)
• Sotsiaalkindlustusameti ööpäevaringne lasteabitelefon 116 111
• Ööpäevaringne tasuta tugitelefon vägivalda kogenud naistele 1492
• Ööpäevaringne vastuvõtt majutusüksusesse ja esmane kriisinõustamine: MTÜ Tallinna Naiste Kriisikodu, tel 526 4697, www.naisteabi.ee, e-post tallinn@naisteabi.ee
• Eesti naiste varjupaikade liidu Tallinna naiste tugikeskus, tel 575 70911, www.naisteliin.ee, e-post tallinnanaistetugi@gmail.com
• Ema ja lapse turvakodu, tel 5347 9001 (24 h)
• Tallina psühholoogiline kriisiabi, tel 631 4300, E, T, K 12–19; N, R 15–19
• Vägivallast loobumise tasuta tugiliinile 660 6077 saavad helistada nii vägivallast loobujad, nende lähedased kui ka vägivallatsejatega kokku puutuvad spetsialistid. Kõnedele vastatakse tööpäeviti kl 10–16, abi osutatakse eesti, vene ja inglise keeles. Pöördudes saab jääda anonüümseks, kuid kui kõne käigus selgub hädaohu olukord, edastab nõustaja info numbrile 112.
• Sotsiaalkindlustusameti emotsionaalse toe ja hingehoiu telefon 116 123 (kl 10–24 emotsionaalse toe nõustajad, kl 16–24 hingehoiu nõustajad)
• Sotsiaalkindlustusameti lasteabi veebileht www.lasteabi.ee, kust saab nõu mh tekstivestluse kaudu.
• Tugi seksuaalvägivalla ohvritele: www.sotsiaalkindlustusamet.ee/abivajav-laps-ja-taiskasvanu/abi-vagivalla-ohvrile/seksuaalvagivalla-ohvrite-kriisiabi