Käibetõena teame, et tervislik toitumine, trenn ja aktiivne eluviis on pikaealisuse nurgakivi. Ometi selgub, et arusaam vananemise põhjustest on muutumises ja see kõik pole põrmugi nii lihtne.
Enamasti pole vananemise peatamise küsimus selles, et elada saja-aastaseks, vaid pigem, et elada võimalikult kaua täisväärtuslikku elu.
Shutterstock
Suures plaanis võib öelda, et põhitõed kehtivad ikkagi – tuleks süüa rohkem köögivilju, teha trenni, mediteerida, magada uni täis ja vähendada stressitunnet. Uuendusena on isegi ameeriklased ja britid lisanud elukaare pikendamise nimistusse sauna.
Samas pole selgust, kas menüüst peaks välja arvama munad, gluteeni, punase liha ja õlle. Rohkem selgust on selles, et see, mis sobib ühtedele ei pruugi sobida teistele. Sama moel on eakaid, kes on kogu elu rõõmsalt napsutanud ja teisi, kelle see viib varakult ja kurvalt hauda.
Eestis vananemise geeniteste ei teha, aga üks märgufaktor, mida saab lihtsa veretestiga määrata, on põletikulisus. Kas organismis on põletikulisi protsesse või mitte. Ja jällegi, see mis tekitab minus põletikku, ei pruugi tekitada sinus. Lisaks veel kaks mõõdikut – veresuhkur peab olema normis ja mõõdulint näitama kere ilusat keskkohta.