1. Vabaneda hirmudest

Meie sees on peidus palju teadvustatud ja varjatud hirme, mis takistavad täiel rinnal elamist. Mõni kardab külma vett, teine kõrgust ja kolmas võõraste inimestega rääkimist. Reisidel on võimalus tõdeda, et peaaegu ühelgi hirmul pole reaalset põhjust. Kogemuse kaudu mõistame, et see, mida kartsime, ei ole eluohtlik, ja nii saame hirmust lahti lasta. Minu kogemus näitab, et rännuteel võime sulatada ühe aastaga rohkem hirme kui kümne aastaga kodumaal. Nõnda saame hirmu asemel valida armastuse.

2. Avastada enda tõeline potentsiaal

Rännates ja sageli uutes olukordades olles avastame, et oleme võimelised palju rohkemaks, kui ette kujutada oskasime. Kooruvad välja meis peidus olnud anded ning loomulikud oskused, mis muidu oleksid võinud jääda talveunne veel aastateks või isegi alatiseks.

3. Suurendada tolerantsust nende suhtes, kes käituvad teistmoodi kui meie

Rännates kohtame inimesi, kes elavad ja käituvad hoopis teistmoodi kui meie, ja õpime neid aktsepteerima. Õpime suhtlema ja arvestama teisi ning arendame tahes-tahtmata oma võimet koostööd teha. Reisides mõistame, et me ei saa ümbritsevaid inimesi muuta, küll aga saame neid aktsepteerida sellisena, nagu nad on.

4. Näha uusi kohti ja kultuure

Eestist väljas käimata jääb meie maailmavaade kitsaks. See on sama, nagu elaksime ühes ja samas mõnusas majas sellest kunagi välja astumata. Ilmselt väljastpoolt vaadates on maja hoopis teistsugune. Elades oma koopas, kogeme vaid oma kultuuri ja peame seda, kuidas meie käitume, ainsaks normaalseks elamise viisiks. Reisides näeme ja hakkame mõistma teiste kultuuridekäitumismustreid ja häid põhjusi, mis on nende, meile imelikena tunduvate tegevuste taga.

5. Saada ekstreemseid elamusi
Vaid vähesed väldivad põnevaid elamusi. Tegu ei pea olema benji-hüppe või tormaval jõel parvetamisega. Kõiksugu suuremad ja väiksemad põnevad elamused ning kohtumised uute inimestega arendavad meid ja lisavad elule vürtsi. Me hakkame järjest rohkem mõistma, et Kõik On Võimalik ja elu on meie endi kätes!

6. Õppida inimestest ja meid ümbritsevast hoolima

Reisides hakkab tihtipeale tööle fenomen, mida nimetan koheseks karmaks. Kui rännates hoolimatult käitume, saame suhteliselt ruttu elult jalaga tagumikku. Hakkame mõistma, et kui me teistest ei hooli, siis ei hoolita ka meist. Nõnda oleme peaaegu sund olukorras, kus peame õppima mõistma teiste tundeid, hoolima loodusest ja ümbritsevast, mis teeb meist tahes-tahtmata mõnusama inimese.

7. Puhata, et hiljem töötada

Üle maailma korraldatakse tohutult seminare ja koolitusi teemal, kuidas suurendada oma efektiivsust töö juures. Puhkused välismaal veedetakse tihtipeale pidutsedes, alkoholi tarbides ja paaniliselt kogemusi otsides, mille tulemusel on inimene pärast puhkust hoopis kurnatum kui enne. Ma arvan, et peaks hoopis rohkem rõhku panema sellele, kuidas puhata, ja õpetada inimesi puhkama nii, et keha tõepoolest suudaks oma patareisid laadida. Väljapuhanud inimene on automaatselt efektiivsem ka oma töös.

8. Vabaneda sõltuvustest ja ebatervislikest tegevustest

Olgu tegu selliste tegevustega nagu suitsetamine, alkoholi tarbimine või näiteks teiste süüdistamine. Neist vabanemine on rännakul kordades lihtsam, sest siis mõistame, mida soovime oma elus muuta - ja neid muutusi reaalselt ka ellu viia. Rännates ei ole me sõltuvuses tuttavast keskkonnast, mis takistab meil oma elu muutmast ja arenemast - oleme sõna otseses mõttes oma elu peremehed.

9. Saada tuttavaks iseendaga

Rännates avastame iseendas uusi aspekte. Avastame nii hirme, millest me polnud teadlikud, kui ka oskusi, mis olid meis peidus. Meie minapilt võib täielikult muutuda, sest meid ei peegelda enam meie pikaajalised tuttavad, kes on seotud meie minevikuga. Saame end ajatult jälgida ja iseendaga sõbraks saada, sest ainukene inimene, kellega viibime kogu päeva, oleme meie ise jaigati arukas oleks selle inimesega väga hästi läbi saada.

10. Süvendada suhet sõbra või kallimaga

Reisima ei pea ilmtingimata üksi, kuid ükskõik, kellega koos rännakule minnes pannakse teie suhe proovile. Aktsepteerides üksteise iseärasusi ning ühiselt probleeme lahendades toob see teid kindlasti teineteisele lähemale. Seepärast soovitan enne kihlumist või abiellumist kindlasti minna ühes kallimaga reisile, et mõista, kas soovite selle inimesega koos ka kogu elu veeta.