Tegelikult on taimed külma aja tulekuga täiesti päri. Talvekülm on neile isegi vajalik, sest taimedel on siis puhkeaeg. Kui talv jääks vahele ja saabuks aastaringne suvesoe, siis siinsed taimed suure tõenäosusega hukkuksid. Enamik aiataimedest on ka täiesti talve- ja külmakindlad ega vaja mingisugust katmist.

Mis aga taimedele sugugi ei meeldi, on liigniiskus, pidevalt üles-alla kõikuv õhutemperatuur ja talvine ere päikese­valgus. Seda kõike pakuvad meie laiuskraadi talvekuud ohtralt. Et aed kevadel täies elujõus ärkaks, tuleb seda talveks veidi ette valmistada.

Lillepeenrad


Kas lõigata püsilillepuhmikud talveks tagasi või mitte, on maitseasi. Et ka talvine härmas aed silmailu pakuks, võiks dekoratiivselt ära kuivanud lehed ja õievarred alles kevadel maha lõigata. Kõik muu aga, mis sügisel juba silma riivab, tuleks kohe kokku korjata ja komposti viia. Kõrrelisi ei tohigi sügisel tagasi lõigata, sest siis kipuvad nad talvel mädanema minema ja hukkuvad. Ainus, mis võib tagasi lõikamata püsililledega juhtuda, on rohke isekülv. Õnneks aga on kultuurtaimede soovimatut järelkasvu üsna kerge peenralt välja rohida.

Edasi lugemiseks: