Samas on meie ümber ka neid, kel meeldib provotseerida. Sa ei pea igale väljakutsele vastama. Kui märkad, et sinu poole on nool lendu lastud, siis jõulude hüvanguks võid lasta sel end lapsemeelselt tabada. Parim on, kui suudad keerata olukorra naljaks. Miinimumprogramm võiks olla, et enne vastamist loed mõttes kümneni. Motiveerigu eneseohverdust teadmine, et kellelegi sinu kallitest on see noolte lennutaja tähtis.

Hoidmaks ära halvimat, mängime läbi mõned keerulised olukorrad!

Ämm on meie laste suhtes järelejätmatult kriitiline.

Hea sõbranna ämm ütles kord jõululauas talle: „Veider, vaadates sinu omadusi eraldivõetuna, on need päris meeldivad, aga kokkupandult, kuidagi veidral moel ei tööta." Sõbranna puhkes suure häälega naerma, nagu oleks ta ise alati seda sama arvanud. Naer on parim, sest võtab olukorralt pinge.

Tõsi, me saame tihti paremini hakkama meie pihta sihitud märkustega, aga võime olla haavatavad kõiges, mis puudutab meie lapsi. Kriitilised märkused peegeldavad õelutseja ebakindlust. Võta juba eelnevalt vastu otsus, et seda sööta sa alla ei neela.

Mu mehe õde külm ja nipsakas.

Ilmselt on sul kiusatus vastata samaga. Küllap mõtled, et sa ei pea temaga suhtlema, kui tema seda ei soovi. Mis ongi tõsi. Tegelikult võiksid mehe õele kaasa tunda. Inimeste kõrkus näitab enamasti ebakindlust nende välise kuvandi suhtes. Kui leiad endas hingejõudu, siis sina võiksid temasse soojalt suhtuda. Jääkuninganna mängimine ei toida sinu hinge helgemat poolt. Algatuseks näiteks kiida tema pluusi või veini, mille ta kostiks tõi või lõhnaküünalt, mille sinu emale kinkis. Ole temaga järjepidevalt meeldiv nagu oleks ta tore inimene: sellega sunnid ta käituma tsiviliseeritult.

Mu äi käitub nagu onu Heino.

Kogenud tähelepanu norija ei jäta kasutama jõululaua võimalusi enda „tõdede" kuulutamiseks. Arvestada tasub, et sina teda muuta ei suuda. Muidugi võid temaga kirglikult vaielda iga avalduse üle, targem aga oleks naeratada kenasti ning alustada vestlust sinu kõrval istuva inimesega.

Vältimaks onu Heino provokatsioonide võrku langemist, otsusta eelnevalt, kas sinu unistuste jõuluõhtu keskmesse kuulub vaidlus poliitiliste vaadete üle? Võid juba ette võtta hoiaku, et kõigil ei pea olema sinuga samasugused vaated ja ka onu Heinol on koht taeva all.

Mehe vend targutab ja õpetab kogu aeg.

Sa võid olla mõnes teemas väga kompetentne, aga see ei sega targutajal teatamast, et tegelikult on asjad hoopis teist moodi. Ja neil jätkub tõsikindlat teadmist maailma kõigi valdkondade kohta. Taoline käitumine viitab enamasti, et tema peas valitseb kaos, kus ta püüab korda luua kontrollides kõiki ja kõike.

Jällegi on nali parim relv. Vaidlemine ei vii kuhugi, sest ta ei kuula sinu argumente. Kui aga proovid headusega, siis ta rullib sust üle. Kui ta ilmub näiteks kööki õpetama, kuidas süüa teha või palju soola panna, siis sirista talle naerulsui vastu: „Minu peas olevas kontrollpaneelis ei saa enam programmi muuta. On nagu on". Kontrollifriikide vastu aitab kui jääd heatahtlikult enesekindlaks.

Ämm ja äi lahutasid hiljuti ning äi tahab tulla uue kaaslasega.

Kui äi soovib kaaslase kaasa võtta, siis on uus sõbranna talle oluline. Sinagi võiksid seda mõista. Ainus võimalus „ei"-öelda on, kui tulemas on ka ämm ning endise kaasa ilmumine uue naisega riivaks ämma. Ühesõnaga, see peaks olema su ämma otsus - küsi temalt.

Kui aga ebamugavus äia uuest kaaslasest tuleneb sellest, et sinu abikaasa ema on hiljuti siit ilmast lahkunud, siis on täiesti mõistetav, kui sinu kaasa ütleb: „Vabandan, kuid ema pärast pole ma veel valmis, et isa tuleks jõuluõhtule uue naisega". Paku, et sööksite hea meelega ühise pühapäeva lõuna pärast pühi jaanuaris.