Kuna Allveelaevastiku Sihtkapitali algne eesmärk oli saavutatud, seati korjanduse uueks eesmärgiks koguda 300 000 krooni allveelaevade hävitaja muretsemiseks.
Kunstnik Paul Luhtheina juhendamisel valmis rannakaitset toetav plakat ja samal ajal valmistati ka medalid parematele vanametalli kogujatele. Need haruldused andis vanametalli kokkuostja Kuusakoski nüüd üle Eesti Meremuuseumile

Uue korjanduse käigus koguti kokku üle poole miljoni Eesti krooni, mille abil sõlmis riik 1939. aasta jaanuaris Inglismaa laevaehitusfirmaga Thornycroft allveelaevade hävitaja ehitamise lepingu.
Teise maailmasõja puhkemise järel katkestasid aga britid kõik kolmandate riikidega sõlmitud laevalepingud, mistõttu anti Eestisse mõeldud hävitaja üle Iiri mereväele ja sõdis sel M1 nime all. Vaatamata sellele, et Eesti riigile jäi allveelaevade hävitaja ostmata, oli korjanduse käigus kogutud summa tolle aja suurima annetus.

Kuldar Suits, Kuusakoski OY asepresident Timo Kuusakoski ja muuseumi direktor Urmas Dresen.

100. juubeliaastat tähistav Eesti suurim vanametalli kokkuostja Kuusakoski kinkis ajaloolise korjanduse meenutuseks plakati ja medali Eesti Meremuuseumile. Kuusakoski ASi juhatuse esimees Kuldar Suits andis kingitused Eesti Meremuuseumi direktorile Urmas Dresenile üle Lennusadamas allveelaevade Kalev ja Lembitu vitriini juures. 

Kuldar Suits ütles, et pärast seda, kui Kuusakoski ostis 1999. aastal Emexi, avastas ta plakati Rakvere antikvariaadi seinalt. Alt nurgast oli tükk väljas, aga see lasti meistritel taastada. Aastaid oli plakat Kuusakoski kontori seinal. Lennusadamas käies avastas Suits, et seal ei ole sellist plakatit. Selgus, et see on väga väärtuslik. Seetõttu otsustati see Lennusadamale kinkida, et plakat saaks kõige õigemasse kohta. Medal leiti samuti Emexist ja kuna Suits oli tänu plakatile juba Allveelaevastiku Sihtkapitali ajalugu uurinud, tundis ta medali väärtuse kohe ära. Medalil oli mitu järku vastavalt kogutud metalli kogusele.
Selle medali said inimesed, kes olid vanametalli kogunud vähemalt 200 kilo. See oli mõeldud oma majaseinale või aiale kinnitamiseks.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid