Tundub täiesti mõistetamatu, miks inimene evolutsiooni käigus nii raske positsiooni üldse võttis. Igatahes tuleb tal nüüd toime tulla ka käimise, jooksmise ja hüppamisegagi. Seega pole sugugi ükskõik, mis seisus on tema peamised töövahendid – jalad.

Kolm peamist muret pöidadega

Peale raskete sünnipäraste ja traumajärgsete kõrvalekallete võib esile tõsta kolme kõige sagedasemat jalapöia hälvet.

Hallux valgus ehk maakeeli jalanuki esiletungimine ehk pöialiigese deformatsioon. Põhjustajaks peetakse kitsaid jalanõusid, kõrgekontsalisi kingi, pärilikkust ja traumasid. Ka on soodustavad tegurid kõrge vanus ja suur kehakaal.

Tohtrid oskavad füsioloogilisest aspektist põhjustajana nimetada põigitist lampjalgsust ehk rist- või pikivõlvi lamendumist, sideaparaadi nõrkust. Muutustest annavad märku valu ja punetav kühm.

Metatarsalgia on muutus jalalabas, kus üks või mitu pöialuude otsa muutuvad valulikuks. Kui pöid on liigse rõhu all, võib välja areneda pöia- või varbaliigeste põletik. Põhjus jällegi liiga kitsa ninaga kingade kandmine, kuid ka suured füüsilised või löögikoormused – näiteks kõval pinnasel jooksmine. Vanemas eas võib metatarsalgiat põhjustada rasvavahekihi õhenemine pöia tallapinnal.

Lamppöid võib olla sünnipärane, aga välja kujunenud ka traumajärgselt. Lamppöidsed jalad väsivad kiiresti ning olematu pöiavõlvi ja säärelihaste piirkonnas võivad esineda teravad valud. Põlve- ja puusaliigeste ülekoormuse tõttu saavad oma mõjutuse omakorda luustiku- ning lihassüsteem, ka selgroog võib kõverduda.

Igale probleemile on lahendused, leevendusvõimalused ja võimlemisharjutusedki. Sestap on soovitatav igal juhul külastada ortopeedi, kes annab teile individuaalset nõu.

Jalanõudesse tallatoed

Firma Gadox tegeleb juba 15 aastat ortopeediliste abivahendite valmistamise ja müügiga. Gadoxi konsultandid Annika Kasak ja Tiina Pihlak kostavad kui ühest suust, et spetsiaalsete tallatugede kandmine jalanõude sees muutub üha tavalisemaks.

Nende järele küsijad on aina nooremad inimesed. Selle üheks põhjuseks oskavad konsultandid nimetada linnastumise. Üha vähem käiakse paljajalu murul, mererannas. Toas paljajalu või sokkis patseerimine paraku tervistavat efekti ei anna.

Pöiahädad tegelikult väga vanust ei küsigi, sest lamppöidsust on ka lastel ning hüppeliigese deformatsioongi aitab pöia muutustele kaasa.

Pihlak kordab paraku tõde, et igasugustest abivahenditest saab leevendust, aga muutust jalalabas need olematuks ei tee. Seega – nii nagu iga haiguse puhul, tuleb ka jalapöia muutusi varakult märgata. Abivahendid, mida Gadox pakub, on muljetavaldavad.

Tiina Pihlaku veendumuse kohaselt on mõtet spetsiaalsed tallatoed hankida juba enne, kui probleem muret tegema hakkab. Näiteks siis, kui suguvõsas on pärilik kalduvus pöia deformatsioonile. Tallatugede ülesanne ja tänulik tegu on tõsta nn peloti ehk talla keskel asuva padjandiga jalavõlvi ning korrigeerida sellega pöid käimiseks mugavasse asendisse.

Hoolitse jalgade eest

Valmistatakse täistaldu, pooltaldu ning eraldi ka pelotte. Tiina Pihlak soovitab esmalt hankida täis- või pooltallad, sest nende sobivus mõõdetakse kaupluses välja jala järgi. Teistele jalanõudele võib osta juba ainult pelotid, mõõdistades täis- või pooltalla järgi õige kauguse kannast. Tallad kleebitakse jalanõu sisse, kuid neid on sealt lihtne ka teisaldada.

Samuti on loodud spetsiaalne tugi nn kukekannuse ehk valuliku kanna puhuks.

Kuigi probleemne võib olla ainult üks jalg, müüakse tallatugesid paarikaupa. Konsultandid soovitavad tungivalt kanda tallatugesid mõlema kinga sees, sest nõnda muutub kehahoiak stabiilsemaks. Kui ühel jalal on mingi häda, kipub kogu keha võtma alateadlikult vale asendi, koormates üht või teist kehapoolt üle.

Kindlasti ei tohi deformeerunud jalga edasi traumeerida. Osta tuleb mugavad jalanõud. Loobuma peab eelkõige kitsastest terava nina ja kõrge kontsaga kingadest. Kuid mitte täielikult! Konsultandid lubavad armulikult kõrgeid kontsi kanda pidulikul juhul, kuid igapäevased jalanõud olgu ikka kuni 4-sentimeetrise kontsaga.

Kui suure varba liigese deformatsioon on veel algstaadiumis, saab abi elastsest varvaste eraldajast. Kummikommi taoline padjake pannakse kas kodus päevaks või ööseks suure ja järgmise varba vahele. Kui deformatsioon on juba liiga suur, võib aga selline abivahend teisi varbaid veelgi suurema nurga alla suruda.

Nüüdsest digitaalne tallauuring

Suvest saati on Gadoxis ka spetsiaalne tallauurimise seade. Annika Kasak teab, et Saksamaal, kust seade ostetud, pannakse suurt rõhku jalatalla tervisele. Eriti ohustatuks peetakse diabeedikuid ja sportlasi. Diabeedikutel kaob haiguse arenedes labajala tundlikkus ning nad lihtsalt ei märka muutusi jalapöidades. Sportlased oskavad juba õnneks probleeme ennetada.

Seade on pealtnäha lihtne ning uuring kestab 30 minutit. Inimene kõnnib seadme peal ning see fikseerib jalalabale langevat survet neljas osas: kanna-, kesk-, päka- ja varbaosas. Mõõdistus käib iga ruutsentimeetri kohta. Surve suurus näitab ära nn ohukohad.

Individuaalse uuringu tulemused saadetakse Saksa firmasse PedCad, kellel on individuaaltaldade valmistamisel 20-aastane kogemus.

Annika Kasak näitab äsja Saksamaalt saabunud taldu, mis on valmistatud noormehele, kes mängib väravpalli. Konkreetset pöiamuutust ei peagi sportlasel olema, spetsiaalseid taldu tehakse nii tennisemängijatele, jooksjatele kui ka golfimängijatele. Samuti müüakse pehmeid silikoonist taldu aeroobika harrastajatele – ikka selleks, et jalgu mitte liialt põrutada. Kui inimene teeb peaaegu iga päev sporti, on see jalataldadele suur koormus.

Individuaaluuring läheb inimesele maksma 350 krooni, talla hind kujuneb talla keerukuse ja materjali järgi. Mõningatel juhtudel on talla valmistamiseks võimalik taotleda ka soodustust.

Ennetamisest operatsioonini

Tiina Pihlak teab, et Gadoxi poodi astuvad sisse paljud reisihuvilised, kes pikale reisile minekuks mugavaid jalanõusid otsivad. Mudelite valik suureneb ning tingimata tuleb kinga jalga proovida – jalas võib see välja näha palju nägusam kui riiulil.

Kui varbaliiges on tugevalt väljapoole tunginud ja teeb valu, saab tallatugedest ning mugavatest jalanõudest vaid leevendust. Sel juhul tuleks ortopeediga aru pidada ja kaaluda operatsiooni. Et seda tehakse narkoosi all, võivad vanematel inimestel olla vastunäidustuseks organismi eripärad ja haigused.

Operatsiooni vallaski on toimunud rõõmustavaid muutusi. Varem oli see üldjuhul väga raske ja inimene pidi pärast seda pikka aega liikuma karkudega või ratastoolis. Nüüd enam jalga kipsi ei panda, saadaval on operatsioonijärgsed kingad. Nendega astudes toetub jalg mugavalt ainuüksi kannale. King on universaalne, sobides mõlemale jalale; see maksab vaid 250 krooni.

Pärast operatsiooni aitab taastumisele kaasa ka väike öölahas. Edaspidi soovitatakse kanda näiteks silikoontaldu – ikka aktiivse eluviisi ja mugavuse nimel.