1.  Korda üle oma nõrgemad kohad, kuid ära pane kogu rõhku sellele, et ainult õpid-õpid. Oluline on ka puhata, välja magada, korralikult süüa-juua.

2.  Eksamitega võivad kaasneda hirm ja ärevus. Viimase vastu aitab kõige paremini rahulik, väga aeglane hingamine, eriti aga aeglane väljahingamine – rahuned nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Kui eksamil tundub, et pea on tühi ja kõik õpitu kui pühitud, tulebki kõigepealt rahulikult hingata. Ning negatiivsetel mõtetel püüa sabast kinni saada ja neile vastu vaielda.

3.  Kui tundub, et õppida on nii palju, et kuidagi ei jõua, siis püüa aega planeerida. Ja mahuta planeeritud aega ka korralik toitumine, magamine ning vähemalt tunnike värskes õhus liikumist iga päev. Kui sa sporti ei tee, peaksid vähemalt jalutama.

4.  Eksamieelne öö kuulugu magamisele, mitte hommikuni õppimisele. Kui aga eksamieelses ärevuses uni ei tule, loe peas olevat luuletust või tagurpidi tähestikku, sest aju suudab korraga tegeleda vaid ühe asjaga.  

5.  Pane asjad eelnevalt kirja – näiteks need, mis vajavad homme tegemist, siis ei pea öösel nende peale mõtlema.
Uuringud on kinnitanud, et ärevuse korral on kasulik ka paberile kritseldamine – see aitab keskenduda.

6.  Jäta enne und vähemalt tunnike mõneks meeldivaks tegevuseks. Küll ei sobi see aeg arvutis aja veetmiseks. Mine õue jalutama, vaata head filmi või kas või laki küüsi. Lõõgastavalt mõjuvad ka veeprotseduurid.

7.   Eksamiperioodil võiksid vanemad mõista, et lapsel on vaja õppida, ja mitte oodata temalt panustamist näiteks kodustesse töödesse.

8.  Kui lapsele sobib õppimine koos sõprade või klassikaaslastega, võiks seda võimaldada, mitte kutsuda endale samal ajal külalisi.

9.  Koju tasub varuda tervislikke snäkke, sest õppides vajab aju paratamatult rohkem toitaineid.

10.Mõni laps ei oska abi küsida, seepärast peaks lapsevanem suutma muret märgata. Tuleta meelde oma eksamite ja koolikatsete aega – millist tuge sina vajasid? Pärast eksameid või teste küsi lapselt, kuidas ta ennast tunneb, mitte ära uuri kohe, kas ta sai ikka läbi või sooritas eksami parimale hindele.

Infot sisseastumiskatsete kohta sel suvel leiad ka: www.rajaleidja.ee

Allikad: Tartu Forseliuse kooli psühholoog Kätlin Juurik ja Hugo Treffneri gümnaasiumi koolipsühholoog Triin Ulst.
Artiklist „Üheksandike kaalukas kevad“, Elina Allas, ilmus 2015. aasta märtsi Eesti Naises.