Jaak Joala neljas postuumne plaat viib tagasi soolokarjääri algusse


Jaak Joala neljas postuumne plaat viib tagasi soolokarjääri algusse
Jaak Joala uue plaadi kaas.Arnold Moskalik, kaanekujundus Mari Kaljuste/JJMusic

Jaak Joala kogumikplaat „Alles eile“, mis on pärast tema surma ilmuvatest neljas, jõuab peagi müügile. Seal on laulud "Butterfly", "Alles eile", "Unelm oli see", "Ob-la-di, ob-la-da", "Sild üle vaevavete" jt. „Selle helikandjaga oleme tegelikult jõudnud Jaak Joala soolokarjääri ALGUSE juurde," ütleb kogumiku koostaja Olavi Pihlamägi

"Noor Jaak Joala sattus solistina teleekraanile 1968.aasta kevadel," jätkab Pihlamägi. "See oli aeg, mil algas ka Eesti televisioonis uus hingamine: sügishooajal läks eetrisse kaks uut saatesarja ‒ „Horoskoop“ ja „Kanal 13“. Viimast vedas Mati Talvik, kes kirjutas sellele helikandjale sissejuhatuse. „Horoskoop“ oli seotud aga Kustas Kikerpuuga, kelle võimas haare terve selle plaadi helisema paneb.
Siin on mitu laulu, mis on salvestatud Jaagu armeeteenistuse (1968–1970) ajal – olgu siis linnalubade või öiste „hüppes käikude“ ajal.
See oli ka maailmas hipiliikumise alguse aeg ja sellel plaadil on mitu selle ajastu väljapaistvat laulu: hipiliikumise hümniks peetav „San Francisco“, mida Jaak laulis seda pealkirjaga „Saabun koju“, ja „Unistus“.
Heliplaadi avalaulul „Alles eile“ on olnud aga au olla esimene „Horoskoobis“ kõlanud võistluslaul 12. oktoobril 1968.
Ma ei taha alahinnata Jaagu karjääris „Horoskoobi“ osa, kuid samal ajal startinud „Kanal 13“ tõi noore laulja repertuaari ka teise helikeelega laule.
Üks uue plaadi tipplaule on Ameerika lauluduo Simon & Garfunkel „Bridge Over The Troubled Water“, eesti keeles „Sild üle vaevavete“, mille vaimustava esitusega suutis Jaak tõestada oma kõrget taset."

Seotud lood:

1976. aastal lahkus Kustas Kikerpuu Eesti Televisioonist ning asus tööle Eesti Reklaamfilmis. ETV ansambli asemele tekkis ansambel Admiral, mille kutseliseks solistiks kutsus ta Jaak Joala. Selle ajajärgu laulud lõpetavad plaadi.

"Arvan, et seda kogumikku kuulates tulevad meelde lillelapsed oma pikkade juuste, värviliste riiete ja õhus hõljuva magusa suitsuhämu ning juhtlausega „Make Love Not War“ (Armasta, ära sõdi)."

Kolm eelmist plaati:

Loe veel

Pihlamägi lisab, et see on Jaagu neljas kogumik, mis on esituste ajalises reastuses tegelikult teine – kui panna nüüd kõrvuti neli plaati, siis see on nimest JAAK teine täht ja esimene A. „Alguses on „Suveöö“ kui aeg, mil Jaak sündis, siis praegune plaat „Alles eile“ ehk Jaagu kui solisti alguse aeg, seejärel tuleb Radari ja Jaagu „Minu elu“ ning siis „Unustuse jõel“ , mille andsime välja Jaagu surma-aastapäevaks. Miks me sellise n-ö juudi rea tegime? Oligi soov kahe esimesega märkida Jaagu eluetappe.”

Olavi Pihlamägi peab Jaak Joala plaatide ilmutamise juures oluliseks, et oleks ka teave originaalist ja selle esitajatest.

Detsembriks jõuavad vinüülplaatide sõpradeni Jaak Joala ja Radari LP „Minu elu“ ning ka „Alles eile“.

Heliplaadil "Alles eile" on laulud:
1. Alles eile
2. Seal, kus algas kord me tee
3. Viljakoristajad
4. Ob-la-di, ob-la-da
5. Kuulsuse ahelad
6. Soojus
7. Saabun koju
8. Unistus
9. Sild üle vaevavete
10. Võta mind piloodiks
11. Butterfly
12. Kui oleks mul haamer
13. Laula veel
14. Unelm oli see
15. Millal näen sind veel
16. Mamy Blue
17. Kas kuuled
18. Tango italiano
19. Pulmapillimees
20. Sa jää

Plaadiümbrisel on olemas ka kõigi laulude originaalide autorite ja esitajate andmed.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare