Toitumisnõustaja: kui jätame menüüst välja teraviljatooted, võib organismis jääda puudu B-vitamiine


Toitumisnõustaja: kui jätame menüüst välja teraviljatooted, võib organismis jääda puudu B-vitamiine
Traditsioonilised nisujahutooted teevad ruumi tervislikumatale.Foto: Arvi Kriis

Toitumisnõustaja Külli Holsting peab tarbijate seas üha rohkem levivat gluteenihirmu murettekitavaks ning kutsub üles mitte loobuma teraviljatoodetest ilma, et selleks oleks konkreetne diagnoositud põhjus.

Ta soovitab näiteks pagaritoodete põlguritel leida poelettidelt selliseid saia- ja leivatooteid, mis sisaldavad võimalikult palju tervislikke seemneid, köögi- ja kaunvilju.

„Kui jätame menüüst välja teraviljatooted, võib juhtuda, et meie toidusedelis hakkab nappima B-vitamiine, tsinki, magneesiumi ja rauda samuti võib vajaka jääda kiudainetest,“ rääkis Holsting.

Holstingi sõnul vajab organism B-vitamiine kõige enam stressirohketel perioodidel, kuid need on hädavajalikud ka südame, veresoonkonna ja närvisüsteemi toimimiseks. Tsink on asendamatu aine, mis aitab kaasa üle 300 ensüümi toimimisele organismis. Lisaks toetab see limaskestasid ja on abiks immuunsüsteemi tõrgeteta toimimisel.

Magneesiumi tuntakse närvide ja lihaste rahustava ja lõõgastava toime poolest, kuid magneesium osaleb ka veresuhkru tasakaalustamisel. „Üha rohkem esineb kõigis vanusegruppides probleeme ka raua- ning kiudainete puudusega – kui keskmine naine vajab päevas 25 grammi kiudaineid ja mehed koguni 35 grammi, siis tegelikud kogused kahjuks selle soovituseni ei küüni. Samas on pagaritoodetes sisalduvad kiudained vajalikud kolesteroolitaseme langetamiseks ning seedimise ja kaalu kontrolli all hoidmiseks,“ sõnas ta.

Seotud lood:

Tema sõnul on näiteks pagaritoodete seas saadaval väga palju tooteid, milles sisalduvad erinevad tervislikud komponendid. „Tänapäeval lisatakse pagaritoodetesse lisaks täisterajahule ja erinevatele seemnetele ka kaunvilju ja erinevaid köögivilju, mis teevad toote ühelt poolt oluliselt maitsvamaks, aga teisalt on väiksema nisujahu sisalduse tõttu ideaalsed neile, kes gluteeni pelgavad,“ sõnas ta.

Fazer Eesti turundusjuhi Anett Kutti sõnul näitavad viimaste aastate pagaritoodete müüginumbrid, et traditsiooniliste nisujahutoodete võidukäik hakkab raugema ja kõrgema terviseväärtusega tooted saavad turule jõudes väga sooja vastuvõtu osaliseks.

„Köögivilju tootele lisades on alati võtmeküsimus selles, kas need annavad maitsele juurde või muudavad maitse ja tekstuuri võõrastavaks,“ sõnas Kutti.

Jäta kommentaar
ARTIKLIT SAAB KOMMENTEERIDA AINULT REGISTREERITUD KASUTAJA!
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare